Spotkanie Czereśniowe w Bykach – 27.04.2023 [O czym mówiono?]

R. Binkiewicz

Wczoraj, 27 kwietnia 2023, w gospodarstwie sadowniczym państwa Piotrowskich w Bykach niedaleko Białej Rawskiej, odbyło się drugie Spotkanie Czereśniowe. Wydarzenie zorganizowała firma Agrosimex w ramach Projektu Czereśnia.

Doradcy firmy, Robert Binkiewicz i Janusz Miecznik razem z zebranymi sadownikami przeprowadzili lustrację 3-letniego sadu czereśniowego. Szeroko omówiono strategię ochrony i nawożenia w okresie okołokwitnieniowym oraz wzrostu zawiązków.

W tym tygodniu dwukrotnie wystąpiły przymrozki, zatem dużo uwagi poświecono spadkom temperatur, możliwym uszkodzeniom, a co za tym idzie także biostymulacji w okresie pełni kwitnienia. Janusz Miecznik zauważył, że gdyby nie dostatek opadów i wysoka wilgotność powietrza, minione noce mogłyby skończyć się znacznie większym odsetkiem uszkodzonych kwiatów.

Doradcy poruszyli także zagadnienie ochrony przed rakiem bakteryjnym. Choroba ma obecnie optymalne warunki do rozwoju. W związku z tym konieczne są zabiegi zapobiegawcze, przede wszystkim produktami z miedzią aktywną. Zgromadzeni producenci czereśni zwrócili uwagę, że w sadzie pomimo pełni kwitnienia nie pracowały owady zapylające. W związku z tym omówiono również działania mające na celu wspomaganie zawiązania owoców. Więcej w materiale wideo.

Janusz Miecznik
Robert Binkiewicz i sadownicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here