Także Węgrzy coraz więcej mówią o Halyomorpha Halys

Halyomorpha Halys - inwazyjny szkodnik
Źródło:ogrodinfo.pl

„Inwazja robaków nie ma końca, atakują miasta!” Takie tytuły można spotkać w węgierskiej prasie. U Madziarów  coraz więcej się mówi o inwazyjnym szkodniku z Azji – Halyomorpha Halys.

Azjatycki insekt pochodzi z tropikalnych, subtropikalnych obszarów Dalekiego Wschodu i przybył do Ameryki Północnej i Europy z przesyłkami międzynarodowymi. Po raz pierwszy wykryto go w Budapeszcie w 2013 r., Od tego czasu zyskał bardzo złą reputację, szczególnie wśród mieszkańców miast. Jak wszystkie gatunki, także te robaki mają drapieżniki, pasożyty i patogeny, które naturalnie kontrolują ich liczebność, ale jako gatunek obcy w Europie nie ma nic, co powstrzymałoby go przed rozmnażaniem. Może się rozmnażać w niewiarygodnym tempie.

Najbardziej nieprzyjemną cechą owada jest to, że gdy zostaje uderzony lub usiłuje go odsłonić, uwalnia on przenikliwą, śmierdzącą wydzielinę. Dlatego nazywają się je w Azji śmierdzącymi chrząszczami. Z dnia na dzień coraz więcej robaków pojawia się w bezpośrednim sąsiedztwie domów i mieszkań w nadziei na uzyskanie dostępu do cieplejszego schronienia przed postępującym ochłodzeniem.

Azjatycki robak może wyrządzić poważne szkody poprzez „niszczenie” roślin uprawnych, ale obecnie nie ma szkód ekonomicznych na Węgrzech, i nie ma wystarczających informacji, aby ocenić jego wpływ na rośliny rodzime.

Tak więc na razie robaki denerwują ludność masowymi użądleniami i wchodzeniem do domów. Do tego stopnia, że witryny społecznościowe są przytłoczone skargami, a w Internecie jest kilka map występowania szkodnika.
Z mapy jasno wynika również, że większość wyobrażeń pochodzi z Budapesztu i dużych miast. Miasta działają jak wyspy ciepła, ze średnią temperaturą powyżej ich naturalnych siedlisk.

Karol Pajewski
Źródło: www.hellovidek.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię