Tarcznik niszczyciel – co powinniśmy o nim wiedzieć? Damian Gorzka, IO-PIB w Skierniewicach

Damian Gorzka

Tarcznik niszczyciel to bardzo groźny i trudny do zwalczania szkodnik. Walka z nim najprawdopodobniej już na stałe wpisze się w kalendarz zabiegów w sadach.

Tarcznik niszczyciel w Polsce

Szkodnik pochodzi z Azji, a w 2015 roku ponownie wykryto go w okolicach Opola Lubelskiego i od tego czasu zaczął się szybko rozprzestrzeniać w Polsce. Tarcznik niszczyciel prawdopodobnie został przywieziony do Polski z drzewkami importowanymi z Włoch. Łagodne zimy i wzrost średnich temperatur sprawiają, że dobrze się czuje w naszym kraju. Najczęściej występuje w okolicach Opola Lubelskiego i Sandomierza, ale coraz częściej obserwowany jest także w rejonie Grójca.

Cykl życiowy

Szkodnik ten atakuje liczne gatunki roślin, takie jak jabłonie, grusze, wiśnie oraz krzewy jagodowe. Zimę przeżywają larwy i zapłodnione samice. Samice rodzą larwy, które mogą się przemieszczać i znaleźć nowe miejsca do żerowania. W Polsce tarcznik ma dwa pokolenia rocznie.

Tarcznik niszczyciel zasiedla głównie zdrewniałe części roślin, ale latem może również zasiedlać liście i owoce. Na pędach i owocach pojawiają się charakterystyczne fioletowo-czerwone plamy. Zasiedlone rośliny są słabsze, a owoce mniejsze. Na skutek dużej presji owoce tracą wartość handlową.

Zwalczanie tarcznika

Mgr Damian Gorzka podkreśla, jak ważna jest lustracja. Aby wykryć tarcznika niszczyciela, należy regularnie monitorować sady przez cały rok. Najłatwiej zauważyć go na drzewach w okresie bezlistnym. Można także używać pułapek feromonowych na samce.

Jeśli chodzi o zwalczanie tarcznika niszczyciela, warto stosować preparaty olejowe na wiosnę oraz preparaty silikonowe, jeśli olejowe są niewystarczające. W Polsce zarejestrowano również preparat Exirel 100 SE do zwalczania tytułowego szkodnika.

– Pamiętajmy o stałym monitorowaniu sadów i stosowaniu różnych środków ochrony roślin, aby uniknąć odporności szkodników na insektycydy. Tarcznik niszczyciel stanowi duże zagrożenie nie tylko dla sadów jabłoniowych, ale także dla innych upraw – podsumowuje naukowiec z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach PIB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here