Komunikaty-Sadownicze-NOWY-765-100

UE zakaże stosowania trzech neonikotynoidów szkodliwych dla pszczół

Przedstawiciele państw członkowskich poparli propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą zakazu stosowania środków ochrony roślin zawierających jako substancje czynne takie neonikotynoidy, jak imidakloprid, klotianidynę i tiametoksam. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wcześniej potwierdził szkodliwość tych substancji dla pszczół i innych owadów zapylających.
Środki te nadal mogą być stosowane w uprawach szklarniowych. Zakaz ich stosowania dotyczyć będzie natomiast również zaprawiania nasion – polska strona była za dopuszczeniem ich do zaprawiania nasion buraka cukrowego.

Ekolodzy mają nadzieję, że zakaz stosowania wymienionych neonikotynoidów pomoże w walce ze śmiertelnością pszczół; żądają jednak całkowitego zakazu ich stosowania. Organizacje i stowarzyszenia rolnicze obawiają się natomiast związanych z zakazem strat w jakości i ilości plonów.

Jak podaje pap, rozporządzenie zostanie przyjęte przez Komisję Europejską w nadchodzących tygodniach i zacznie obowiązywać przed końcem roku.

Oprócz obecnie zakazanych środków istnieją inne neonikotynoidy, które można stosować bez ograniczeń. Należą do nich tiaklopryd i acetamipryd – ten ostatni jest klasyfikowany przez Efsę jako stanowiący “niski poziom ryzyka dla pszczół”. Zakaz lub inne ograniczenia w ich stosowaniu są zatem z naukowego punktu widzenia nieuzasadnione – ale organizacje ochrony środowiska z tym stanowskiem się nie zgadzają.

Źródło: sueddeutsche.de, pap

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności