Weekend dobrym momentem na pierwsze zabiegi olejem parafinowym

pękanie pąków gala

Prognozowane na weekend ocieplenie sprawi, że obok przyspieszenia wegetacji, uaktywnią się również szkodniki. Optymalne warunki w najbliższych dniach to dobry czas na wykonanie zabiegów olejowych. Warto pamiętać o kilku aspektach, aby zabiegi były maksymalnie skuteczne.

Faza pękania pąków i mysiego ucha jest najlepszym momentem na mechaniczne zwalczanie szkodników. Dzięki preparatom olejowym dochodzi do uduszenia wielu gatunków roztoczy i pluskwiaków. Sadownicy są zdania, że preparaty te są najskuteczniejsze nieco później, tuż przed fazą zielonego pąka.

Dla zgłębia grójeckiego, sandomierskiego i Powiśla Lubelskiego, dobre warunki mogą wystąpić w sobotę, niedzielę i poniedziałek. Ochłodzenie i załamanie pogody ma przyjść we wtorek, zatem ostatnim odpowiednim terminem może okazać się poniedziałek. Należy pamiętać, że aby zabieg był skuteczny należy go wykonać najpóźniej 2 doby przed wystąpieniem przymrozków. Zabiegi powinny być także wykonane przed opadami deszczu.

Na rynku mamy do dyspozycji kilka środków olejowych w formie koncentratu. Zabiegi wykonujemy najczęściej 1,5 lub 2 procentowym roztworem. Warto pamiętać, że w przypadku olejów niezwykle ważne jest dokładne pokrycie drzew preparatem. Nieco mniejsza prędkość przy wykonywaniu zabiegu, dodatkowo zwiększy jego skuteczność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności