Weekend i poniedziałek pod znakiem zabiegów miedziowych

miedź w sadach

Ostatnie dni to czas wzmożonej ochrony w sadach jabłoniowych i gruszowych. Rozpoczęła się również ochrona przed przed parchem jabłoni. Poniedziałek to ostatni dzień na zabiegi miedziowe przed zapowiadaną zmianą pogody.

Zapowiadane od wtorku załamanie pogody stwarza duże zagrożenie ze strony chorób kory i drewna oraz chorób bakteryjnych. W związku z tym doradcy zalecają zabiegi miedziowe w połączeniu ze środkami na bazie tiofanatu metylowego. Wielu producentów wykonało tego typu zabiegi w sobotę. Dziś również jest dobry moment na ich wykonanie z zastrzeżeniem siły wiatru.

Krótkotrwałe i jednocześnie gwałtowne ocieplenie znacznie przyspieszyło wegetację. Na Ligolu widać już wyraźnie pierwszą tkankę zieloną. Zapowiadane na jutro ochłodzenie a w kolejnych dniach również przymrozki mogą osłabić kondycje pąków.

W związku z tym zaleca się zabiegi saletrą potasową. Celem takiego działania jest poprawa kondycji pąków oraz zwiększenie ich odporności na zmienne warunki atmosferyczne. Wzmocnienie ich struktury i kondycji zmniejszy również ewentualne uszkodzenia mrozowe.

W miniony weekend opryskiwacze poszły w przysłowiowy ruch. Sadownicy po raz pierwszy na dużą skalę w tym sezonie rozpoczęli ochronę. We wszystkich zagłębiach sadowniczych w Polsce również poniedziałek mija pod znakiem ochrony. Co więcej dzisiejszy dzień jest ostatnim na wykonanie zabiegów przed kilkudniowymi opadami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here