Zabiegi w sadzie w okresie okołokwitnieniowym (VIDEO)

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

kwitnienie jabłoni

Czas okołokwitnieniowy jest zdecydowanie najważniejszym okresem dla drzew owocowych, w tym jabłoni i gruszy. Wtedy bowiem rośliny mają bardzo duże zapotrzebowanie energetyczne, mowa tu głównie o azocie i wodzie, które odgrywają bardzo istotną rolę.

W obecnym roku sytuacja nie jest dla nas sprzyjająca. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę wspomniane wyżej składniki, a bez nich trudno mówić o odpowiednim kwitnieniu i zawiązaniu owocu.

Warto także wspomnieć, że okres kwitnienia, to jedyny moment, w którym tworzą się nowe komórki w nowopowstałych owocach. Jest to szczególnie istotne, gdyż ich intensywny podział przyczynia się do ilości, jak i również jakości przyszłego plonu.  

Jak więc wspomóc drzewa w owym okresie? Skutecznym rozwiązaniem jest preparat BM Start, biostymulator kwitnienia i zawiązywania owoców. Środek ten zawiera filtrat z alg morskich GA 142, a także bardzo istotne mikroelementy, takie jak bor, który z pewnością przyczyni się w rozwoju przyszłych plonów.  

Jak stosować preparat? Najlepszym rozwiązaniem będzie dawka 2l/ha zastosowana trzykrotnie. Pierwszy zabieg na początku kwitnienia, kolejny w pełni i ostatni w fazie końcowej, przy opadaniu płatków kwiatowych.  

Preparat poprawi efektywność zawiązania owoców zwłaszcza przy odmianach triploidalnych, takich jak Jonagold i sporty, a także Mutsu i Boskoop. Ponadto zwiększy wielkość owoców, zwłaszcza ostatni zabieg pod koniec kwitnienia. Będzie to widoczne szczególnie na odmianach drobno-owocowych takich jak Gala, Golden, Pinova, a także Szampion. Dodatkowo możemy liczyć na większą efektywność zapylenia i zapłodnienia kwiatów w warunkach niekorzystnych.  

Po przygruntowych przymrozkach, które wystąpiły w obecnym roku, wiele kwiatów królewskich zostało uszkodzonych. W związku z tym w okresie kwitnienia powinniśmy zastosować preparat BM Start w dawce 2l/ha, a także regulator wzrostu Regulex 10 SG w dawce 50g/ha, ewentualnie na odmiany drobnoowocowe (Gala, Szampion, Golden, Pinova) mieszaninę wspomnianego wyżej BM Start w dawce 2l/ha wraz ze środkiem Promalin 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here