Zatwierdzenie dla glifosatu nie wygaśnie w grudniu tego roku

pas herbicydowy

Konsultacje na temat odnowienia glifosatu przeprowadzane przez unijne instytucje cały czas wzbudzają ogromne zainteresowanie jego zwolenników i przeciwników. Z tego powodu zatwierdzenie glifosatu nie wygaśnie w grudniu 2022 roku.

Ze względu na duże zainteresowanie projektem ponownej oceny glifosatu, Europejski Urząd ds. Żywności (EFSA) i Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) podjęły decyzję o przedłużeniu terminu ponownej oceny. Dzięki wydłużeniu tego terminu, zatwierdzenie glifosatu nie wygaśnie w grudniu 2022 r. Wspomniane instytucje nie są bowiem w stanie wypracować nowych wytycznych przed tym terminem.

Jak zawsze w przypadku tak kontrowersyjnych zagadnień mamy z jednej strony lobbing za przedłużeniem zatwierdzenia dla glifosatu i szereg głosów przekonujących o jego szkodliwości. W związku z tym wspomniane wyżej instytucje otrzymały aż 368 odpowiedzi w ramach konsultacji społecznych, a także około 2400 opinii od ekspertów z państw członkowskich.

Kolejne instytucje omówią klasyfikację zagrożeń glifosatu. Opinia zostanie opublikowana na stronie internetowej ECHA od końca lipca do połowy sierpnia 2022 roku. Oczekuje się, że konkretne wnioski będą gotowe i przedstawione Komisji Europejskiej dopiero w lipcu 2023 roku.

źródło: efsa.europa.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here