Pogoda sprzyjała w tym sezonie infekcjom parcha jabłoni. W większości sadów można znaleźć liście, a także zawiązki z plamami. Jak chronić sad przed infekcjami wtórnymi parcha jabłoni?
Druga część ochrony przed parchem jabłoni dotyczy infekcji wtórnych, z którymi mamy do czynienia obecnie. Są to infekcje, do których dochodzi w obrębie drzewa, z plam, które pojawiły się na początku sezonu.
Jeżeli nie obserwujemy plam w swoim sadzie, to zagrożenie infekcjami wtórnymi jest niewielkie i wtedy ochronę w okresie lata możemy zmniejszyć (zabiegi co 10, 14, 21 dni). Jeśli znajdujemy plamy po infekcjach pierwotnych, wtedy zagęszczenie zabiegów w ciągu lata musi być większe (zabiegi wykonujemy wówczas co 5,7 dni, w zależności od ilości opadów).
W tym sezonie plamy we wnętrzu korony drzew można znaleźć nawet w dobrze chronionych sadach. Miały na to wpływ bardzo często występujące w ostatnim czasie opady deszczu, kiedy trudno było wykonywać wtedy zabiegi zapobiegawcze.
W okresie lata do ochrony przed parchem jabłoni używamy tylko ochrony zapobiegawczej. Standardem są zabiegi kaptanem. Innym rozwiązaniem jest biologiczny preparat bazujący na laminarynie, czyli Plantivax. Laminaryna może zastąpić konwencjonalne fungicydy w warunkach średniej i niskiej presji ze strony parcha. W warunkach sprzyjających infekcjom należy kontynuować zabiegi laminaryną, przemiennie z innymi produktami.
Plantivax dobrze sprawdza się jako uzupełnienie programu ochrony jabłoni przed infekcjami wtórnymi parcha. Przeznaczony jest do stosowania zapobiegawczego w ochronie jabłoni przed zarazą ogniową, chorobami przechowalniczymi owoców. Stosowany zapobiegawczo wykazuje działanie systemiczne w roślinie do 12,14 dni. Po aplikacji rośliny wytwarzają naturalne mechanizmy obronne, między innymi białka odpornościowe, fitoaleksyny, oraz następuje lignifikacja ścian komórkowych.
Zalecane jest stosowanie od fazy, gdy powstały po przekwitnięciu owoc osiąga wielkość do 10 mm, aż do momentu, gdy owoce są dojrzałe do zbioru (BBCH 71-87).