Podczas naszej wizyty w sadzie doświadczalnym w Randwijk w Holandii odwiedziliśmy wiele kwater z czerwonymi i klubowymi odmianami gruszek. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem producentów i handlowców.
W Beneluksie od dawna niepodzielnie króluje Konferencja. Od kilku lat coraz popularniejsza jest uprawa czerwonej Konferencji. Odmiana charakteryzuje się mniejszym stopniem naturalnego ordzawienia. Zatem w warunkach holenderskiego klimatu oraz uprawie na Pigwie Q-Eline, tamtejsi producenci otrzymują całkowicie gładkie owoce. Jednak zdaniem ekspertów, klasyczna Konferencja jeszcze przez wiele lat pozostanie dominującą odmianą na rynku.
Najbardziej perspektywiczne są klubowe odmiany gruszek. Najlepszym przykładem jest sukces rynkowy belgijskiej odmiany QTee®. Odmiana charakteryzuje się wyjątkowymi walorami smakowymi. Oprócz tego w sadzie doświadczalnym w Randwijk rosną kwatery odmian Fred®, Migo® czy Gräfin Gepa®. Mechanizm klubu z produkcji jabłek jest na zachodznie przeniesiony na rynek gruszek.
Pójdźmy o krok dalej. Testowane są także czerwone odmiany gruszek klubowych. Pierwsza z nich Red Angel® (widoczna na zdjęciu głównym), charakteryzuje się bardzo intensywnym wybarwieniem, a plonowanie jest na zadowalającym poziomie. Inaczej jest w przypadku kolejnej odmiany – Red Modoc® – która plonuje na wyjątkowo niskim poziomie. W związku z powyższym, cecha ta raczej wyklucza ją z dalszej, towarowej produkcji.
Holenderscy sadownicy i doradcy zdają sobie sprawę, że na nasyconym rynku to właśnie klubowe odmiany gruszek pozwolą na podniesienie dochodowości gospodarstw. Z ich punktu widzenia zagrożeniem jest także wzrost produkcji gruszek w Europie środkowo-wschodniej, między innymi w Polsce.