Doradcy podsumowali skutki przymrozków. Znamy skalę strat

Publikujemy pierwsze oceny strat, które spowodowały w sadach tegoroczne wiosenne przymrozki. Dane zostały pozyskane od sadowników oraz doradców sadowniczych z różnych regionów Polski.

W rejonie Grójca, Warki, Białej Rawskiej plon jabłek przypuszczalnie będzie o 60-70 proc. niższy niż zwykle. Największe straty obserwuje się w odmianach: Idared (50-90 proc.), Red Jonaprince (80-100 proc.) i pozostałe Jonagoldy (60-90 proc.), Szampion (60-100 proc.). Najmniej ucierpiały: Gala i Golden Delicious (20-60 proc.). W sadach gruszowych straty są na poziomie 50-60 proc. W przypadku czereśni szkody sięgają 90-100 proc., wiśni – 20-60 proc. a śliwek 30 proc.

W rejonie Włocławka w jabłoniach najbardziej ucierpiała grupa Jonagoldów. Tutaj straty sięgają kilkunastu procent plonu. Gala ucierpiała najmniej. Jednak tegoroczny plon jabłek możnie nie być niższy niż zwykle. Na kilkanaście procent oceniane są straty w czereśniach, wiśniach i śliwach.

W rejonie Lublina w jabłoniach największe straty są widoczne w odmianach Idared (60 proc.) i Ligol (40-60 proc.) a najmniejsze w odmianach Gala i Pinova (do 20 proc.) oraz Gloster( do 30 proc.). Ogólnie plon jabłek może być niższy niż zwykle o 20-30 proc. W przypadku gruszek straty szacuje się na 50-70 proc., czereśni – 80-90 proc., wiśni – 60-80 proc. i śliwek- 30-40 proc.

W rejonie Wilgi i Sobień Jezior w jabłoniach największe straty są widoczne w odmianach: ‘Idared’ i ‘Ligol’ do 80 proc., ‘Jonagoldy’ do 85 proc. Najmniej ucierpiała ‘Gala’ (do 50 proc.). Szacuje się że ogólny plon jabłek w sadach bez systemu zraszania nadkoronowego może być niższy niż zwykle nawet do 80 proc. Sady z instalacją zraszającą mają straty niewielkie do 20 proc. W przypadku gruszek i śliwek straty szacuje się na 80 proc., czereśni – 95 proc., wiśni – 90 proc.

W rejonie Sandomierza największe straty są w sadach nisko położonych wzdłuż Wisły, gdzie wstępne szacunki mówią o stratach 90-100 proc. kwiatów. Na obszarze Wyżyny Sandomierskiej jest nieco lepiej.

W Małopolsce widać duże zróżnicowanie w stopniu strat w zależności od lokalizacji sadu. Przymrozek w dużym stopniu uszkodził wiele kwiatów odmian ‘Jonagold’ oraz ‘Idared’. Uszkodzenia są widoczne także na odmianie ‘Rubin’. W tym regionie najmniej ucierpiały odmiany ‘Golden Delicious’ oraz ‘Gala’. Straty w gruszach są duże, a na wiśniach bardzo duże.

Ostateczne straty można będzie dokładnie oszacować dopiero za kilka tygodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here