3 grudnia w nowej siedzibie firmy BASF Agricultural Solutions w Warszawie odbyło się doroczne świąteczne spotkanie, podczas którego prelegenci z różnych działów koncernu podsumowali sezon oraz przedstawili nowe rozwiązania firmy na nadchodzący sezon 2019. Poniedziałkowe spotkanie było także okazją do zapoznania się z nowatorskimi rozwiązaniami w rolnictwie, które z pewnością w niedalekiej przyszłości będą wspomagały precyzyjne rolnictwo.
Zmiany i korzyści dla BASF
Cezary Urban, dyrektor działu BASF Agricultural Solutions, stwierdził, że 2018 r. był dobry dla firmy BASF, m.in. na skutek przejęcia części aktywów od koncernu Bayer. Wraz z przejęciem m.in. 5 fabryk BASF zwiększył portoflio oferowanych produktów oraz placówki R&D mające duże znaczenie dla rozwoju i innowacji. Największymi beneficjentami dokonanej inkwizycji są kraje Ameryk Północnej i Południowej, Europy Środkowej i Wschodniej, a także Afryki oraz regionu Azji i Pacyfiku. W efekcie tego przejęcia w Europie pojawią się rzepak pod marką InVigor (najważniejsze rynki dla rzepaku ozimego to: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Polska, Ukraina czy Rumunia, Rosja Kazachstan) oraz bawełna pod marką FiberMax (przede wszystkim bonus dla rolników w Grecji i w Turcji).
Prelegent podkreślił, że w portfolio firmy w mijającym roku kilka produktów można określić mianem innowacyjnych. W tej grupie jest m.in. Sercadis 300SC – nowy fungicyd z grupy SDHI dobrze przyjęty przez sadowników, często włączany do programu ochrony jabłoni przed mączniakiem i parchem jabłoni. Priaxor® w 2018 r. okazał się pierwszym produktem, który udało się tak dobrze ulokować w dużej liczbie gospodarstw już w roku wprowadzenia na rynek. Wykorzystano do tego nowy sposób marketingu – dotarcie do klientów za pośrednictwem platform internetowych. Zaprawa nasienne Systiva 333 FS została uznana za produkt innowacyjny w 2018 r., gdyż jesienią została wprowadzona do zastosowania w szerszej grupie gatunków, w tym w pszenicy ozimej. Caryx 240 to produkt, który wprawdzie na rynku jest obecny od wielu lat, ale niezmiennie pozostaje liderem w segmencie „fungicyd+regulacja wzrostu”.
Rynek środków ochrony
Jacek Brol, Marketing Manager, podsumował rynek środków ochrony roślin w Europe, w tym w Polsce. Rynek ten w mijającym roku opiewał na 12,6 mld euro, a pierwsze miejsce pod względem obrotu zajmował koncern Bayer, dalej równolegle znajdowały się firmy BASF i Syngenta, następne pozycje przypadły dla firm Adama oraz Corteva (DowAgroScience i DuPont). Na rynku europejskim zyski ze sprzedaży środków ochrony roślin spadły głównie ze względu na przebieg pogody – dużo niższe opady i wysokie temperatury od połowy kwietnia występowały m.in. w Niemczech, Polsce, Rosji, Austrii i w Skandynawii i te kraje odnotowały największe spadki na rynku środków ochrony roślin (w Polsce rynek zmniejszył się o ok. 4% względem ubiegłego roku).
– W 2019 r. można się spodziewać podwyżek cen ze względu na niskie zasiewy rzepaku, duża podaż soi może natomiast ograniczyć potencjalne możliwości wzrostu cen. Ceny pszenicy mogą utrzymać się na wysokim poziomie ze względu na niskie zbiory pszenicy i niski poziom zapasów. Niskie ceny jabłek niosą ryzyko obniżki wartości rynku fungicydowego – mówił Jacek Brol.
– Z unijnej listy spodziewamy się usunięcia niektórych substancji czynnych środków ochrony roślin. Jedną z nich będzie np. propikonazol, a pod znakiem zapytania są także inne, jak fenmedifam i desmedifam. Rynkiem, który najbardziej odczuje ich brak, będzie uprawa buraka cukrowego, gdyż zajmują one wysoką pozycję w ochronie upraw tego gatunku – dodał prelegent.
Walka z podróbkami
Natalia Gackoska, specjalistka ds. rejestracji w BASF, zwróciła uwagę na problem środków ochrony roślin będących w nielegalnym obrocie. – Podrobione i nielegalne środki ochrony roślin to coraz większy problem, z jakim spotykamy się jako BASF. Największy sukces firmy w tym roku to wycofanie z obrotu środka Wolof 380 SL (odpowiednika produktu Basagran 480 SL) w ilości 2475 litrów w wartości 208 494 złotych. Tylko w tym roku firma złożyła 5 podobnych wniosków – przekazała prelegentka. Podkreśliła także zaangażowanie PSOR-u. którego BASF jest członkiem, w kampanię informacyjną i edukacyjną, która ma zapobiegać podobnym zdarzeniom (kampania obejmuje organizację szkoleń i seminariów dla przedstawicieli Służby Celnej (KAS), Policji, Prokuratry i PIORiN-u). W ramach tych działań działa także portal www.bezpiecznauprawa.org, czyli kompendium wiedzy na temat oryginalnych środków ochrony roślin, a PSOR przygotował także cykl materiałów edukacyjnych z udziałem rolników – małżeństwa Bardowskich.
Do wypowiedzi N. Gackoskiej przyłączył się także Cezary Urban, który stwierdził, że import równoległy jest wprawdzie legalny, ale pod przykrywką takiego działania na rynku mogą pojawić się środki z nielegalnego źródła. Podkreślił, że jedyny kierunek, aby ograniczyć rynek środków nielegalnych, to zakaz obrotu nimi w UE (zakaz handlu równoległego), a za takie działania odpowiedzialny będzie PSOR.
Do ochrony m.in. warzyw i jagodowych
Marcin Chojecki, odpowiedzialny za produkty do ochrony warzyw i roślin strączkowych przedstawił nowość w portoflio BASF – Dagonis® – fungicyd o szerokim spektrum zwalczanych chorób, który znajdzie zastosowanie w ochronie szeregu gatunków warzyw oraz roślin jagodowych. Jego skuteczność została dowiedziona w zwalczaniu sprawców takich chorób, jak mączniak prawdziwy, plamistości, alternaria, rizoktonioza, rdza oraz zgnilizna twardzikowa. Dagonis®zawiera dwie substancje aktywne – Xemium® i difenokonazol. Zgodnie z wytycznymi FRAC, produkt Dagonis® będzie zalecany raczej do stosowania zapobiegawczego i będzie pozycjonowany jako element strategii ochrony upraw, choć wykazuje także działanie interwencyjne. Dagonis® jest bezpieczny dla owadów zapylających – dla pszczół i trzmieli. W niektórych gatunkach ma bardzo krótką karencję, np. w truskawce – 1 dzień, a w warzywach dyniowatych – 3 dni.
Drugi produkt omawiany przez M. Chojeckiego to Wing®P 462,5 EC, który będzie dostępny dla rolników i bardzo przydatny w kontekście niedługiego wycofania linuronu. Etykieta Wing®P 462,5 EC została rozszerzona o nowe gatunki i można go stosować nie tylko w kukurydzy, lecz także w uprawach strączkowych i w warzywach.
„Klamra pirymetanilowa”
Tomasz Lewandowski, Crop Manager Fruit, ocenił, że w Polsce jest 110 ha sadów jabłoniowych, w których produkcja jabłek jest prowadzona na wysokim poziomie. Tegoroczna nadprodukcja jabłek oznacza problemy ze zbytem i niskie ceny owoców. Dodatkowo także inne kraje mocno inwestują w rozwój sadownictwa, np. Ukraina czy Kazachstan i tam powstają duże sady jabłoniowe. Na samej Ukrainie już jest tysiąc ha sadów jabłoniowych, z których owoce niebawem mogą konkurować z polskimi owocami na wielu rynkach docelowych. W opinii T. Lewandowskiego, jedyna droga, aby polskie sadownictwo konkurowało z innymi dostawcami owoców, to utrzymanie produkcji na wysokim poziomie oraz produkcja wysokiej jakości owoców. BASF chce pomóc sadownikom w tym działaniu.
Nowa propozycja dla sadowników na 2019 r. to tzw. Klamra pirymetanilowa – element ochrony okołokwitnieniowej jabłoni, gdy należy szczególnie mocno skoncentrować się na ochronie przed mączniakiem i parchem. Podstawą tego systemu jest produkt Faban 500 SC(dwa zabiegi po 1,2 l/ha) w połączeniu ze środkiem Mythos 300 SC (1,5 l/ha). Jako element można także wprowadzić produkt Sercadis® do walki z parchem i mączniakim oraz Delan Pro, a także fungicyd Delan®700 WG od lat dobrze znany sadownikom. Jak informował T. Lewandowski, przy stosowaniu Fabanu 500 SC w okresie okołokwitnieniowym w owocach nie będzie pozostałości ani pirymetanilu, ani ditianonu. Zaletą zabiegu środkiem Faban 500 SC jest także jego długotrwałe działanie, nawet w warunkach niesprzyjających zabiegom fungicydowym, a także wysoka skuteczność w ochronie sadów jabłoniowych – 93-94% skuteczności w zapobieganiu porażeniu liści i owoców parchem jabłoni.
Jak nowocześnie produkować żywność
Jacek Brol podkreślił innowacje w rolnictwie i starał się odpowiedzieć na pytanie, jaką drogą powinno się podążać, aby nowocześnie produkować żywność. BASF w kontekście nadchodzących zmian szuka nowych i nowoczesnych rozwiązań- np. wprowadza nowe substancje czynne (Revysol®), proponuje rolnikom nowe metody aplikacji środków ochrony roślin (Kinto® Plus) czy np. rozpatruje w swoich działach R&D postęp w hodowli i tworzy odmiany hybrydowe zbóż.
W rolnictwie przyszłości już niebawem mogą pojawić się takie rozwiązania, jak Ecorobotix, czyli technologia np. zwalczania chwastów za pomocą robota nanoszącego s. cz. herbicydów precyzyjnie, poruszającego się po polach uprawnych zasilanych z akumulatorów solarnych.
Inna propozycja to Scarvio scouting – urządzenie i aplikacja mobilna pozwalające na rozpoznawanie na polu na podstawie zdjęcia wykonanego smartfonem chwastów na poziomie 70-80% skuteczności. Podobnie działa w zakresie rozpoznawania szkodników, np. odłowionych w żółtym naczyniu czy chorób na podstawie specyficznych objawów. Ciekawą aplikacją jest także rozpoznawanie chloroz i braków składników pokarmowych na podstawie obrazu liścia.
Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury
haha dobre. zakaz importu rownoleglego. pan urban chyba zapomnial dla kogo ten przepis powstal, dla roollllnikow Panie kolego z wielkiego korpo! tzn. ze np. alkohol jest podrabiany to trzeba zakazac calkowicie sprzedazy? ja proponije lobbowac za takimi przepisami aby ukrocic szara strefe i usprawnic sluzby. spojrzcue jak zalatwiane sa sprawy po wykryciu podrobki np. u legalnego dystrybutora…gdzie byles wtedy panie kolego?