Praca na zewnątrz w chłodne dni – jak zadbać o komfort i zdrowie?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

zimne dni

Praca zimą na świeżym powietrzu wymaga odpowiedniego przygotowania, aby mieć pewność, że wykonywane czynności nie spowodują wychłodzenia Twojego organizmu ani nie wywołają problemów zdrowotnych. Podpowiadamy, jak dobrze o siebie zadbać!

Najważniejszy jest dobry ubiór

Aby mieć pewność, że Twoje ubranie wytrzyma niskie temperatury, najlepiej jeśli zastosujesz metodę trzech warstw. Pierwsza z nich, czyli warstwa bazowa, najbliżej ciała, to odzież bądź bielizna termoaktywna, której zadaniem jest odprowadzanie wilgoci z ciała i utrzymanie komfortu cieplnego.

Druga warstwa to izolacja, czyli ciepłe materiały, z których tworzy się m.in. polary damskie i męskie, może być to także wełna. Zadaniem tej warstwy jest utrzymanie zgromadzonego ciepła i dogrzewanie ciała.

reklama
PREVAM
reklama

Trzecia warstwa to bariera, czyli wodoodporna i wiatroszczelna – najlepiej sprawdzi się kurtka typu softshell lub hardshell na najniższe temperatury. Wybieraj oddychające tkaniny, choć nie muszą one być naturalne – w przypadku odzieży technicznej sztuczne materiały sprawdzają się doskonale. Muszą być jednak o dedykowanych parametrach i funkcjach.

Komfort termiczny a wygoda ruchu

Oczywiste jest, że nie może być Ci zbyt ciepło, bo przy intensywnym ruchu znacznie się spocisz, czego efektem będzie… późniejsze wychłodzenie, gdy postanowisz zdjąć z siebie jakąś warstwę.

reklama
Baner PORS2025

Warto jest więc poeksperymentować z dodatkami, które sprawią, że unikniesz wychłodzenia, a jednocześnie nie przegrzejesz się podczas dynamicznych ruchów. Wypróbuj więc kominy z wełny merino, cienkie, techniczne czapki oraz rękawiczki dopasowane do temperatury na zewnątrz.

Zamiast zakładać środkową warstwę izolacyjną, jeżeli krępuje Ci ruchy – wypróbuj na przykład ocieplany bezrękawnik. Po jakimś czasie na pewno znajdziesz złoty środek!

Jak dbać o zdrowie podczas pracy na zewnątrz?

Priorytetem dla zachowania zdrowia podczas pracy na zewnątrz jest niedopuszczanie do wychłodzenia organizmu, co oznacza regularne, obowiązkowe przerwy na rozgrzanie się – na przykład w pomieszczeniu.

Możesz także napić się ciepłej herbaty lub kawy, a dodatkowo pamiętaj, by regularnie zmieniać przemoczoną odzież. Jeżeli któraś z Twoich warstw jest przepocona, nie pozostawaj w niej na zimnie – grozi to przewianiem i wychłodzeniem!

Zadbaj także o dietę. Jeżeli pracujesz na zewnątrz, to Twój organizm potrzebuje dużo zdrowych tłuszczy. Treściwe posiłki to podstawa. Pamiętaj, aby nie doprowadzić do zastania części ciała wyjątkowo narażonych na wychłodzenie – często poruszaj palcami u rąk i nóg, dodatkowo możesz podczas pracy co jakiś czas wykonywać kilka energicznych ćwiczeń.

Na koniec – regularnie się badaj. Praca na zimnie jest wymagająca, warto więc na bieżąco pilnować swojego stanu zdrowia. Życzymy powodzenia!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here