Ciepła i wilgotna zima sprzyjała niezahamowanemu wzrostowi i rozwojowi chwastów. Obecnie są już dobrze wyrośnięte i mają rozbudowany system korzeniowy. Sama płytka wiosenna uprawa nie zniszczy korzeni chwastów, co może skutkować ich odrastaniem. Walka z nimi, bezpośrednio w uprawie, przy pomocy specjalistycznych herbicydów selektywnych stanie się bardzo utrudniona. Warto więc pomyśleć o inwazji chwastów już na etapie przygotowania stanowiska pod uprawę.
Roundup® Flex 480 jest herbicydem dolistnym o działaniu systemicznym. Pobierany jest poprzez zielone części roślin (liście, zielone pędy i niezdrewniałą korę), a następnie przemieszcza się w całej roślinie i dociera do jej części podziemnych (korzenie, rozłogi itp.) powodując zahamowanie wzrostu i rozwoju w ciągu 1 doby a następnie ich zamieranie. Pierwsze objawy działania środka (żółknięcie i więdnięcie) widoczne są po upływie 7–10 dni od zabiegu. Całkowite zamieranie roślin następuje po około 3 tygodniach.
Opis działania
Roundup® Flex 480 jest środkiem chwastobójczym w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego, stosowanym nalistnie, przeznaczonym do zwalczania perzu oraz innych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych (rocznych i wieloletnich) wiosną na polach przed siewem lub sadzeniem roślin uprawnych, wiosną po siewie, a przed wschodami kukurydzy i cebuli, przed zbiorem pszenicy ozimej i rzepaku ozimego, na ścierniskach, w uprawie jabłoni, czarnej porzeczki, na użytkach zielonych (łąkach), w leśnych szkółkach sosny, a także do likwidacji ugorów i odłogów, przygotowania gleby pod szkółki i uprawy leśne oraz do desykacji pszenicy ozimej i rzepaku ozimego. Środek stosuje się przy użyciu opryskiwaczy polowych i ręcznych.
Jak stosować Roundup®?
To proste, wystarczy pamiętać o zasadzie 2%. Wiosną na małe chwasty stosuje się mniej wody – ok. 100-150 litrów na hektar. Zatem proponowana dawka Roundup® powinna wynosić 2-3 l/ha (2% z 100-150 litrów). Gdy zwalczane są większe chwasty stosuje się 200-250 litrów wody/ha, a dawka Roundupu® wynosi odpowiednio 4-5 l/ha. Dawka dobierana jest również w zależności od gatunków chwastów, np. szczaw, powój, ostrożeń, trzcina, pokrzywa wymagają wyższych dawek. Zalecana ilość wody to w tym wypadku 100-300 l/ha. Ciśnienie robocze powinno wynosić 1,5-2,5 Bar. Oprysk należy wykonać na godzinę przed spodziewanym deszczem.
Generalna zasada jest taka, że przed każdym stosowaniem należy przeczytać etykietę instrukcję stosowania oraz zapoznać się z zarejestrowanymi dawkami i zasadami bezpieczeństwa.
Dobra praktyka rolnicza podpowiada, że do Roundupu® nie należy dodawać żadnych wspomagaczy ani siarczanu amonu. Jeżeli Roundup® stosowany jest z innymi preparatami np. doglebowymi, należy go wlać do zbiornika jako ostatni. Zdecydowanie nie jest polecane stosowanie Roundupu® z nawozami zawierającymi mangan.
Bezpieczeństwo stosowania
Roundup®, wbrew pozorom i mimo niezwykłej skuteczności na chwasty, jest preparatem całkowicie bezpiecznym dla upraw. Wynika to z faktu, że nie ma działania doglebowego tj. nie wiąże się silnie z kompleksem glebowym. Dlatego wystarczą tylko 2 dni przerwy od chwili stosowania do momentu uprawy i siewu. Roundup® działa wyłącznie, gdy jest zaaplikowany bezpośrednio na zielone części rośliny lub niezdrewniałą korę. Tylko w ten sposób jest pobierany i przemieszczany do korzeni. To jest najważniejsza jego cecha – niszczy korzenie, nie tylko liście chwastów. Jest bezpieczny, gdy opryskiwane są wyłącznie chwasty i nie ma jego kontaktu z roślinami uprawnymi. Po stosowaniu Roundupu® można siać i sadzić wszystkie rośliny.
Roundup® to wodny roztwór glifosatu i opatentowanych dodatków i surfaktantów. Właśnie to sprawia, że Roundup® jest tak unikalny i skuteczny.
Kiedy i gdzie stosować Roundup®?
Wiosną zaleca się zastosowanie Roundupu® do przygotowania stanowisk przed siewem kukurydzy, buraków, roślin strączkowych, zbóż jarych, rzepaku i w sadach. Zaleca się również stosowanie preparatu po siewie, ale koniecznie przed wschodami, kukurydzy,
czy cebuli. Roundup® również doskonale sprawdza się do zastosowania przedwschodowego w uprawie ziemniaków, gdy kiełki są jeszcze 2-3 cm pod powierzchnią gleby.
„Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie
i informacje dotyczące produktu”