Truskawka – Jak zbudować plon pod następny sezon? dr Zbigniew Jarosz

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

dr Zbigniew JArosz

W uprawie truskawki i innych owoców miękkich końcówka sierpnia i wrzesień to w dużej mierze okres inicjacji pąków kwiatowych, czyli stymulacja plonu pod następny sezon. Jest to niezwykle istotny moment, w którym zapewnia się odpowiednie warunki dla tworzenia pąków kwiatowych, które później przekształcą się w owoce.

Truskawka czerwcowa jest rośliną dnia krótkiego, swój potencjał inicjuje wtedy kiedy dzień zaczyna się skracać. W Polsce jest to zazwyczaj po 25 sierpnia.

Nadmierne upały, wahania temperatury, zmiany wilgotności, brak odpowiedniej ilości światła słonecznego to stres dla rośliny. Stres powoduje zachwianie prawidłowego metabolizmu w roślinie i naturalnego procesu inicjacji pąków kwiatowych.

W celu wsparcia tego procesu, wielu rolników sięga po różnego rodzaju nawozy zawierające głównie fosfor, potas, wapń, azot ale oprócz tego są potrzebne fitohormony głównie gibereliny. Gibereliny pełnią kluczową rolę w procesie wzrostu roślin, w tym w tworzeniu pąków kwiatowych. Dzięki temu, że Maxi-Grow dostarcza roślinom odpowiednie ilości prekursorów giberelin, stymuluje on tworzenie pąków i ich prawidłowy rozwój. Ostatecznie wpływa to na liczbę i jakość owoców, jakie będą mogły zostać zebrane w sezonie owocowania.

🧪️ Dawkowanie – Maxi-Grow

👉 dolistnie 0,5-1 l/ha

👉 fertygacją 1,5-2 l/ha (rekomendacja poza etykietowa)

Maxi-Grow jest nawozem dolistnym o unikatowej kompozycji i działaniu stymulującym na roślinę. W jego skład wchodzi ponad 50 aktywnie działających substancji. Maxi-Grow wspomaga procesy metaboliczne zachodzące w roślinach w najważniejszym momencie, czyli przed, w czasie i po kwitnieniu. W tym okresie rośliny potrzebują dużego nakładu energii oraz składników pokarmowych, aby mogły prawidłowo zawiązywać i wykształcać owoce.

Inicjacja pąków kwiatowych najlepiej przebiega kiedy jest długa i ciepła jesień, wtedy proces przebiega prawidłowo jeśli wystąpią anomalie pogodowe należy wspomóc ten proces za pomocą Maxi-Grow w dawce 0,5-1,0 l/ha dolistnie lub 1,5-2 l/ha poprzez fertygację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here