W najnowszym MPS SAD 11/2020

Tegoroczne zbiory owoców zakończone. Wszystko wskazuje na to, że sadownicy nie będą mieli problemu z ich zbytem i to nie tylko w Polsce, lecz także w wielu innych krajach. Czego można spodziewać się zatem w nadchodzącym sezonie sprzedażowym? Informacje na ten temat przekazują eksperci z zagranicy. Dodatkowo w najnowszym numerze Miesięcznika Praktycznego Sadownictwa SAD omówiony został między innymi temat wapnowania gleb, a także specyfiki zbioru i przechowywania odmiany Red Jonaprince.

mps 11 2020Monika Strużyk – redaktor naczelny MPS SADTegoroczne zbiory owoców zakończone. Wszystko wskazuje na to, że sadownicy nie będą mieli problemu z ich zbytem i to nie tylko w Polsce, lecz także w wielu innych krajach. O tym, jak wyglądał zbyt owoców w minionym sezonie i czego można spodziewać się w bieżącym, można było dowiedzieć się podczas międzynarodowej konferencji online dotyczącej rynku jabłek PROFIFRUIT – Zbiory 2020. W wydarzeniu tym wzięli udział zagraniczni oraz krajowi eksperci. Informacje przekazane przez osoby z zagranicy publikujemy na kolejnych stronach tego numeru, a także zapraszamy do obejrzenia retransmisji z konferencji na portalu sad24.pl. 

 

Ponadto w najnowszym numerze MPS SAD – 11/2020 między innymi o:


Za nami pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja online dotycząca rynku jabłek PROFIFRUIT – Zbiory 2020. W wydarzeniu wzięli udział eksperci z całego świata, co dało pełny obraz i szeroką perspektywę dotyczą zbiorów i handlu jabłkami w tym sezonie. Unikalne treści sprawiły, że konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem
sadowników i przedstawicieli branży sadowniczej.

Czytaj dalej – strona 6 w MPS SAD 11/2020


Odmiana ‘Red Jonaprince’ (synonimy: ‘Wilton’s® Red Jonaprince’, ‘Wiltons’), to naturalny
ciemnoczerwony mutant odmiany ‘Jonagold’ znaleziony w Holandii w 1994 r. Jego podstawową zaletą jest bardzo wczesne pojawianie się rumieńca praktycznie na całej powierzchni owocu. Zdarza się jednak, że w sadzie obserwowana jest rewersja, czyli cofnięcie zdolności do intensywnego wybarwiania. Niekiedy można zaobserwować całkowicie zielone owoce występujące pojedynczo w koronie drzewa (fot. 1) lub nawet na całej gałęzi. Znaczne wcześniejsze pojawianie się rumieńca, w porównaniu z odmianą standardową, powoduje znaczny wzrost popularności odmiany ‘Red Jonaprince’ w polskich sadach, ale jednocześnie przysparza coraz więcej problemów z prawidłowym wyznaczeniem terminu zbioru oraz określeniem maksymalnej długości przechowywania. Wychodząc naprzeciw tym problemom, w ramach Zadania 3.5 „Rozwój innowacyjnych technologii przechowywania i wykorzystania owoców i warzyw”, Programu Wieloletniego 2015–2020 pn. „Działania na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego”, finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w Pracowni Przechowalnictwa i Fizjologii Pozbiorczej Owoców i Warzyw Instytutu Ogrodnictwa (PPiFPOiW) podjęto badania związane z wyznaczaniem optymalnego terminu zbioru oraz określeniem wpływu technologii przechowywania na jakość i trwałość jabłek odmiany ‘Red Jonaprince’.
Czytaj dalej – strony 26-33 w MPS SAD 11/2020


Zawartość wapnia wpływa głównie na odczyn gleby, jej właściwości fizyczne oraz na aktywność biologiczną. Gleby bogate w wapń mają korzystną dla wzrostu roślin strukturę gruzełkowatą, aktywną fazę żywą. W glebie prawidłowo zaopatrzonej w wapń prawidłowo zachodzą procesy humifikacji i mobilizacji azotu z próchnicy. Niestety w przypadku wapnia mamy do czynienia ze zjawiskiem paradoksalnym, niby w glebie jest go pod dostatkiem, a nie mamy gwarancji prawidłowego zaopatrzenia roślin w ten składnik pokarmowy.

Czytaj dalej – strony 55-59 w MPS SAD 11/2020


Gwałtowny wzrost spożycia paczkowanych owoców i warzyw, większe zainteresowanie konsumentów lokalnymi produktami, jak również ogólny wzrost konsumpcji zdrowej żywności, w tym warzyw i owoców, w czasie pandemii COVID-19 to tylko niektóre wnioski, które płyną ze spotkania grupy ekspertów ds. rynku owoców i warzyw przy Komisji Europejskiej. Unia Owocowa podsumowuje dotychczasowy wpływ pandemii COVID-19 na rynek owoców i warzyw w UE.

Źródło: mat. prasowe Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa

Czytaj dalej – strony 72-73 w MPS SAD 11/2020
 
Nie zwlekaj zaprenumeruj MPS SAD

lub kup najnowszy numer 11/2020:

mps 11 2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here