2018 vs 2021. Czy odnajdziemy się w nowej rzeczywistości?

tb fruit

Z jesieni w 2018 roku zapamiętamy wyjątkowy urodzaj i niskie ceny. Obecnie mamy podobną sytuację z cenami, ale już bez wyjątkowo wysokich plonów. Dodatkowo przez 3 lata wzrosły koszty produkcji. Trudno się więc dziwić frustracji, która ogarnia kolejne osoby. Bez wątpienia już teraz możemy mówić o nowej rzeczywistości. Jak się w niej odnaleźć? 

W pamiętnym 2018 roku mieliśmy rekordowy urodzaj i rekordowo niskie ceny.  W tym sezonie nie mamy rekordowego urodzaju, ale realnie mamy niższe ceny. Po pierwsze trzy lata temu mieliśmy znacznie niższe koszty produkcji.

Tańsze było paliwo – olej napędowy. Podstawowe saletrzaki kosztowały poniżej 1000 zł za tonę, saletra amonowa 1200 zł za tonę, a markowe nawozy wieloskładnikowe około 2300 zł za tonę. Mniej płaciliśmy pracownikom. Tańsze były środki ochrony roślin. Wyjątkiem były skrzyniopalety, które z powodu rekordowego popytu kosztowały tyle co obecnie. W rezultacie kilogram dobrej jakości jabłek można było wyprodukować za 0,70 – 0,80 zł.

Po trzech latach mamy szybującą inflację. Według niezależnych analityków finansowych realna inflacja w Polsce już przekroczyła 10% (oficjalnie 5%). Zatem ponad 1/10 naszych pieniędzy to już papier bez wartości. Wobec niedoboru rąk do pracy sadownicy są w stanie zapłacić za godzinę pracy 17 zł i więcej. Kwestią, która spędza sen z powiek są obecnie ceny nawozów. W tym wypadku coraz więcej dowodów na spekulacje. Niemniej ceny można dziś nazwać „astronomicznymi”. Producenci i dystrybutorzy zapowiadają na wiosnę kolejne wzrosty cen środków ochrony roślin. Zresztą długo by wymieniać dobra, które drożeją: prąd, skrzynie, maszyny…

Sadownicy musza się odnaleźć w nowych realiach. Licząc pobieżnie ceny środków produkcji rolnej pewnym jest, że koszt produkcji jabłek będzie znacznie wyższy. Jeśli mówimy o topowej jakości koszty znacząco przekroczą 1,00 zł za kilogram. Trudno mówić o konkretnych stawkach, gdy „wszystko drożeje”. Niemniej sadownicy powinni wymazać ze swojej świadomości sprzedaż jabłek deserowych poniżej 1,00 zł/kg, ponieważ to po prostu nieopłacalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here