Aktualna sytuacja na rynku hurtowym w Broniszach, 10.12.2021

Bronisze zima

Na rynku hurtowym w Broniszach zazwyczaj czwartek odznacza się największą podażą. W tym tygodniu zarówno w środę, w czwartek, jak i dziś liczba sprzedających sadowników jest wyraźnie mniejsza niż w ostatnich tygodniach.

Okresowa mniejsza podaż niestety nie wpływa w żaden sposób na wzrosty cen. Te po ostatnich spadkach zdecydowanie się wyrównały i utrzymują na stałym poziomie. Możemy w pewien sposób mówić o swego rodzaju standardzie. Większość odmian wysokiej jakości jest sprzedawana po 20 zł za skrzynkę (1,33 zł/kg), a te drobniejsze sorty po 13 – 15 zł za kilogram (0,86 – 1,0 zł za kilogram)

Drugim „standardem” są odmiany takie jak: Lobo, Cortland i Boskoop. W tym przypadku jabłka wysokiej jakości są sprzedawane po 30 zł za skrzynkę (2,00 zł za kilogram). Ci sadownicy, którzy chcą szybciej wrócić do domów sprzedają jabłka wysokiej jakości nawet po 15 zł za skrzynkę. W związku z tym kupujący nie mają sentymentów, żeby oferować za dorodniejsze jabłka 10 czy 11 zł za skrzynkę.

Bardzo stabilne są ceny gruszek. Ponadto sadownicy oceniają je jako zdecydowanie satysfakcjonujące. Konferencja w wysokiej jakości sprzedaje się od 70 do 75 zł za skrzynkę (3,50 – 3,75 zł/kg) Sort średniej jakości najczęściej po 50 zł za skrzynkę (2,50 zł/kg), a najdrobniejsze gruszki po 20 zł za skrzynkę (1,00 zł za kilogram). 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here