Aktualne ceny jabłek w UE

jeromine

Analizując najnowsze dane Komisji Europejskiej o rynku jabłek widzimy, że ceny w maju spadły. Mowa o cenach wysortowanych jabłek, przygotowanych do sprzedaży, a nie o stawkach jakie uzyskują producenci.

Jak można zauważyć na wykresie niżej, średnia cena wysortowanego kilograma jabłek deserowych spadła w maju (w Polsce) z 41 do 39 centów. Mówimy zatem o spadku na poziomie niemal 10 groszy. Zważywszy na porę roku oraz rosnące koszty przechowania i sortowania, sytuacja ta nie powinna mieć miejsca.

Warto mieć na uwadze, że równocześnie ze spadkiem cen wysortowanych jabłek, wzrosły ceny jabłek na sortowanie, co jest równoznaczne z niższymi dochodami eksporterów.

Średnie ceny kilograma jabłek przygotowanego do sprzedaży spadły także w zdecydowanej większości badanych europejskich krajów. W efekcie spadła średnia unijna cena kilograma. Analitycy tłumaczą to przede wszystkim nieco wyższymi stanami magazynowymi jabłek deserowych. Ponadto zwracają uwagę na czynniki ograniczające eksport jabłek z Unii Europejskiej.

ceny polska
Średnie miesięczne ceny kilograma jabłek przygotowanych do sprzedaży w Polsce
ceny w UE
Średnie miesięczne ceny kilograma jabłek przygotowanych do sprzedaży w Europie

źródło: ec.europa.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here