Assomela: sytuacja na rynku w sezonie 2018/19 zaktualizowana 10 kwietnia

Na spotkaniu, które odbyło się w ubiegły poniedziałek, komitet marketingowy Assomela przeanalizował trendy rynkowe w ostatnich tygodniach.

Zapasy jabłek deserowych na dzień 1 kwietnia 2019 r. wyniosły 392 395 ton, a zatem, nie biorąc pod uwagę zeszłego sezonu, (jak wiadomo, z powodu przymrozków wiosennych 2017 r.) Są one zgodne z poprzednimi latami. Marcowa sprzedaż okazała się dość dobra, a jej skumulowana kwota przekroczyła 220 000 ton.

Odmiany

W przypadku Goldena, najbardziej reprezentatywnej odmiany pod względem produkcji, zapasy wynoszą 368,926 ton, o 6,5% mniej niż średnia z poprzednich sezonów. Ceny są ogólnie dobre, a sprzedaż jest regularna.

Chociaż zapasy Red Delicious nieco przekraczają normę – należy to rozpatrywać w kontekście rozwoju produkcji – w przypadku tej odmiany sprzedaż w marcu była zadowalająca również dzięki znaczącym rynkom zbytu jakimi są Indie i główne kraje Bliskiego Wschodu.

Gala, jak przewidziano w planach, kończy się w tych tygodniach, biorąc pod uwagę, że w marcu sprzedaż odnotowała rekord dla tej odmiany, przekraczający 30 000 ton.

Zapasy Granny Smith są prawie 4% niższe niż średnia w latach 2014-2016, a sprzedaż w kwietniu, podobnie jak w pozostałej części sezonu, była regularna. Tak samo jest w przypadku odmiany Fuji.

Ogólnie ceny są wyraźnie niższe niż ceny z poprzedniego sezonu. Rozważmy zatem sezony 2014/2015 i 2016/2017, ceny są zdecydowanie porównywalne, a w niektórych przypadkach lepsze niż w tym roku.

Pozostaje, jak często wskazywano, tak zwana „nieznana” Polska, która dziś jest silnym konkurentem, zwłaszcza na niektórych rynkach, z owocami wysokiej jakości, lecz o niskich kosztach produkcji, które znajdują odzwierciedlenie w ostatecznej cenie.

Karol Pajewski
Źródło: assomela.it

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here