Belgijscy sadownicy proszą rząd o pomoc. Stan kryzysowy ogłoszony.

Pod koniec kwietnia Minister Rolnictwa Belgii Denis Ducarme oficjalnie ogłosił sadownictwo jako sektor „w kryzysie” co pozwoliło na uruchomienie pomocy rządowej. Wielu Belgów określa obecną sytuację jako dramatyczną!

Belgijscy sadownicy bardzo mocno odczuwają problemy z europejską nadprodukcją owoców – jabłek ale w głównej mierze gruszek. W tym roku, mają ogromny problem ze sprzedażą zmagazynowanych gruszek, co grozi pogłębieniem problemów całego sektora. Sadownicy odczuwają bardzo mocno brak rynku rosyjskiego – jednego z kluczowych dla eksportu  przede wszystkim belgijskiej Konferencji. Jeden z belgijskich sadowników zdecydował się ostatnio oddać za darmo 50 ton Konferencji. Wystawił na plac przed chłodniami skrzynie z owocami i zaprosiła okolicznych mieszkańców do darmowego częstowania się owocami bo widzi małe szanse ich sprzedaży…

Za pośrednictwem Flamandzkiego Funduszu Inwestycji Rolnych (VLIF) rząd belgijski  zapewnia tymczasowy program gwarancji kredytowych dla sadowników , którzy potrzebują kredytu pomostowego, aby móc zapłacić wszystkie swoje bieżące faktury.  Pomoc jest przeznaczona dla firm i gospodarstw, które tymczasowo potrzebują pieniędzy, a nie dla tych, którzy mają trudności strukturalne. Kryzys tak mocno dotknął całegy sektor że nawet firmy które do tej pory zachowywały płynność finansową mają coraz częściej problemy z pokrywanie na bieżąco swoich kosztów operacyjnych. Belgowie kierują pomoc tylko do gospodarstw i firm, które aktywnie działają na rynku owoców ale tegoroczny sezon zmusił je do wspieranie się specjalnym kredytem. Kredyt przeznaczony jest zatem na koszty operacyjne i może być zaciągnięty maksymalnie siedem lat.

Kredyty udzielane są przez banki na podstawie analizy finansowej firm czy gospodarstw, ze szczególnym uwzględnienie kosztów operacyjnych oraz historii tegorocznych należności. Gwarancja udzielona sadownikowi za pośrednictwem Flamandzkiego Funduszu Inwestycji Rolnych wynosi maksymalnie 80% przyjętej kwoty kredytu przez maksymalnie trzy lata. Kwota brutto gwarancji nie może przekroczyć 20 000 euro rocznie

Producenci owoców, którzy potrzebują pożyczki pomostowej, muszą ubiegać się o gwarancję VLIF najpóźniej do 15 lipca.  Drugim wkładem rządu belgijskiego pomoc dla sadowników jest priorytetowe postępowanie z wnioskami o pomoc  suszową złożonymi do  Funduszu Katastrof Rolniczych.  Płatność zostanie dokonana pod koniec sierpnia.

za VILT.BE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię