Belgowie zbadają czy jabłka można wykorzystać w innych gałęziach gospodarki

jabłka Randwijk

Mamy już na rynku buty i papier ze skórek jabłek. Belgijscy naukowcy będą prowadzić badania nad nowymi możliwościami wykorzystania owoców w innych gałęziach gospodarki.

Belgijscy naukowcy z instytutu PC Fruit razem z krajowymi uniwersytetami zbadają, czy substancje zawarte w owocach mogą być stosowane na przykład w budownictwie lub sektorze tekstylnym. Limburgia, Flandria i Unia Europejska wspólnie przeznaczają na te badania cztery miliony euro (18,7 miliona złotych).

Włókna roślinne, na przykład z konopi, są już wykorzystywane jako materiał izolacyjny w budownictwie. PC Fruit chce teraz zbadać, które substancje w owocach mogą mieć nowe zastosowania. Jednym z pomysłów naukowców jest wykorzystanie kwasu ferulowego, który występuje to w wielu owocach. Teoretycznie można go wykorzystać na przykład w sektorze tekstylnym, aby odzież ulegała biodegradacji.

Pozytywne wyniki badań i nowe zastosowania owoców mogą przynieść także korzyści dla sadowników. Owoce uszkodzone na przykład przez grad czy oparzenia słoneczne w warunkach zachodnioeuropejskich nierzadko nawet nie trafiają nawet do przetwórstwa owocowego, więc wykorzystanie ich w innych gałęziach gospodarki może przynieść producentom finansowe korzyści. Na wszystko jednak potrzeba czasu. Badania potrwają trzy lata i minie jeszcze dużo czasu, zanim owoce będą wykorzystywane do produkcji rzeczywistych produktów. Niemniej takie inicjatywy zasługują na uznanie.

źródło: vrt.be

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here