Bezcłowy import negatywnie wpłynął także na Grupę Azoty. Spółka zanotowała straty

nawozy

W I kwartale 2023 roku Grupa Azoty zanotowała straty finansowe. Cała grupa kapitałowa zanotowała wynik netto (stratę) na poziomie 555 milionów złotych. Zarząd spółki informuje, że jednym z głównych powodów był bezcłowy import nawozów spoza Unii Europejskiej. 

W I kwartale 2023 roku obserwowano dalsze zakłócenia równowagi na europejskim rynku nawozów. Było to spowodowane wojną na Ukrainie, wysokimi cenami nośników energii oraz bezcłowym importem nawozów i tworzyw spoza Unii Europejskiej, produkowanych z użyciem tańszych surowców.

W I kwartale tego roku w związku z niższą aktywnością zakupową rolników, sprzedaż nawozów była znacznie mniejsza niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku. Zjawisko dotyczy wszystkim produktów z segmentu nawozów. Spadek cen nawozów spółki przyczynił się do mniejszych przychodów w segmencie agro (rok do roku).

Na mniejszą sprzedaż mocznika najbardziej wpłynął import tańszego produktu spoza Unii Europejskiej. Import rok do roku wzrósł w I kwartale o około 100%. Jest to pokłosie decyzji Rady Unii Europejskiej z połowy grudnia 2022 o zawieszeniu ceł na mocznik i amoniak. W związku z powyższym Grupa Azoty zareagowała na sytuację rynkową zmniejszeniem produkcji.

– Zakłócenia na rynku, co jest szalenie dla nas ważne, to także efekt bezcłowego importu nawozów do Europy produkowanych z użyciem tańszych surowców (gaz i amoniak). Oraz niższych kosztów produkcji wynikających z odmiennych regulacji w zakresie polityk klimatycznych – przekazała na konferencji prasowej pani Justyna Majsnerowicz, wiceprezes Grupy Azoty Puławy.

źródło: konferencja prasowa zarządu Grupy Azoty z 23 maja 2023

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here