Boskoop niezmiennie najdroższy – grupy płacą nawet 3,00 zł/kg

ceny boskoopa

Nie słabnie popyt na Boskoopa – najpopularniejszą odmianę kulinarną. Dotyczy to zarówno rynków hurtowych, jak i grup producenckich, które obecnie podnoszą ceny zakupu.

Z początkiem tygodnia w cennikach grup producenckich, które kupują Boskoopa można zauważyć wyraźne wzrosty cen. Jedna z dużych grup z zagłębia grójeckiego oferuje sadownikom za Boskoopa następujące stawki:

60 – 65 milimetrów – 1,00 zł/kg

70 – 75 milimetrów – 2,50 zł/kg

75 – 90 milimetrów – 3,00 zł/kg

90 – 95 milimetrów – 2,50 zł/kg

Na rynkach hurtowych 15 kilogramową skrzynkę sadownicy sprzedają najczęściej w cenach 45 – 50 zł (3,00 – 3,66 zł/kg). Biorąc pod uwagę wszystkie dodatkowe koszty, jakie wynikają ze sprzedaży jabłek na rynku hurtowym, rachunek jest oczywisty. Jeśli posiadamy większe partie Boskoopa, to lepiej sprzedać je w grupie. O zagadnieniu pisaliśmy w artykule: Grupa czy rynek hurtowy? Gdzie obecnie lepiej sprzedać jabłka?

W przypadku Boskoopa część sadowników jest zdania, że w przeciągu kilku lat jego cena zrówna się z bardziej popularnymi odmianami. Głównym powodem ma być szybki wzrost nasadzeń. Z drugiej strony równocześnie ze wzrostem areału, na którym rośnie Boskoop, zwiększa się popyt na niego. Można to zaobserwować zarówno na rynkach hurtowych i w sieciach supermarketów. Te zamawiają coraz większe ilości Boskoopa w krajowych grupach producenckich, głównie w okresie zimowym.

cena skupu odmiany boskoop

Na osi pionowej cena w PLN za kilogram. Na osi poziomej numer tygodnia roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here