Bośnia: czy mroźnie będą walczyć o maliny?

Podczas gdy w Polsce wielu sadowników z utęsknieniem wypatruje umów kontraktacyjnych, to w Bośni i Hercegowinie niektóre mroźnie same wychodzą z taką propozycją w kierunku producentów. Zdaniem obserwatorów, zmiany w relacjach producent – przetwórca znacznie poprawią perspektywy produkcji malin i jeżyn w Bośni.

Jedną z takich firm jest Herbos Nature. Firma zaprasza producentów do zawierania umów na zakup malin w sezonie 2020. Ceny maksymalne będą ustalone na terenie całej Bośni i Hercegowiny. 

„Chcemy podpisać umowy na sezon zakupowy w 2020 roku, byśmy mogli zaplanować własną produkcję i jednocześnie zachować uczciwe relacje z producentami malin” – powiedział dyrektor firmy, Mirzet Hadžiavdić.

Bośniaccy producenci są bardzo ostrożni jeśli chodzi o takie zapewnienia. Mają świadomość, że w tym roku zapotrzebowania na maliny jest bardzo duże i jest bardzo prawdopodobne, że taka sytuacja będzie utrzymywała się przez następne lata z tego względu, że zarówno w Serbii, jak i w Polsce produkcja malin została ostatnio znacznie ograniczona z powodu nieopłacalności produkcji.

Dodatkowo cena maksymalna z umowy nie musi zostać osiągnięta biorąc pod uwagę kryterium jakości. Bardzo możliwy jest też scenariusz, w którym przetwórcy doskonale wiedzą, że ceny w kolejnych latach będą rosły i zabezpieczają się, jeśli chodzi o dostępność surowca w akceptowalnej przez siebie cenie.

Źródło:klix.ba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności