Brak „zimowej ceny” jabłek przemysłowych jest dowodem na dobry popyt?

jablka przemyslowe

Ceny jabłek przemysłowych są bardzo stabilne. W tym sezonie nie miały miejsca spadki cen na przełomie listopada i grudnia, czyli wprowadzenie tak zwanej ceny zimowej. W ubiegłych latach sytuacja ta była normą. Ceny soków i koncentratów są niezmienne bądź nieznaczenie rosną. Handel jest płynny.

Ceny jabłek przemysłowych pozostają na stabilnym poziomie mniej więcej od połowy listopada. Przemysł mokry najczęściej kosztuje około 0,50 zł za kilogram. Bardziej pożądany przez zakłady jest wydajniejszy surowiec – suchy przemysł. W tym wypadku sadownicy otrzymają nieco więcej. Przy sprzedaży większych ilości jest to najczęściej 0,55 – 0,56 zł za kilogram. Najwyższa stawka jaką potwierdziliśmy, to 0,57 zł za kilogram.

Zazwyczaj po szczycie przetwórczego sezonu na przełomie listopada i grudnia przetwórnie obniżały ceny zakupu surowca. Zwyczajowo nazywa się to ceną zimową, która zazwyczaj wahała się na przestrzeni lat od 0,30 do 0,40 zł za kilogram.

To, że ceny zimowej nie ma może świadczyć o stałym i dobrym popycie zarówno na koncentrat jabłkowy, soki NFC a co za tym idzie na surowiec. Jak dowiadujemy się od pracowników dużych przetwórni, obecnie sprzedaż przyspieszyła. Przetworzone jabłka są eksportowane zarówno na zachód Europy jak również za ocean, do USA.

Równocześnie pojawiają się zdania, że nawet w przypadku niedoborów surowca do bieżącej produkcji i przyszłego eksportu przetwórcy nie podniosą obecnie cen. Przetwórcy mają czekać na wzrost podaży w styczniu, gdy sadownicy zaczną otwierać chłodnie z kontrolowaną atmosferą i zwiększy się podaż surowca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here