Bronisze 18.12.2020 – jak wygląda przedświąteczny handel?

bronisze ceny jabłek

Na rynku hurtowym w Broniszach sytuacja przed świętami nie napawa optymizmem. Podaż jabłek nadal jest duża. Z powodu dużej ilości Boskoopa na rynku ceny tej odmiany pozostają niezmienne. W ostatnich dniach przybyło gruszek, a ich ceny nieco spadły. Zdarza się, że sadownicy wracają z towarem do domów.

Podaż jabłek wciąż jest bardzo duża. Sprzedający na rynku sadownicy są zdania, że nie jest współmierna z liczbą kupujących na rynku. Skutkuje to niezmiennie brakiem płynnego handlu i sprzedażą po coraz niższych cenach. Zdarza się, że po sprzedaniu kilku czy kilkunastu skrzynek jabłek przez dobę sadownicy wracają do domów z większością towaru.

Tradycyjnie okres przedświąteczny charakteryzował się zwiększonym popytem na jabłka kulinarne, głównie Boskoopa. W tym roku można odnieść wrażenie, że wielu sadowników postanowiło wstrzymać się ze sprzedażą do tego właśnie okresu. Strategia ta się nie opłaciła. W związku z powyższym, pomimo nieco większego zainteresowania, ceny pozostają niezmienne z powodu większej podaży Boskoopa, którego obecnie na rynku jest pod dostatkiem. Nadal są to stawki 40 – 45 zł za skrzynkę (2,66 – 3,00 zł/kg). W przypadku najwyższej jakości, realne stawki wynosiły 50 – 55 zł za skrzynkę (3,33 – 3,66 zł/kg).

W przypadku bardziej popularnych odmian jabłek zdarza się, że ceny transakcyjne są nieco niższe, niż wielokrotnie przytaczane 20 i 15 zł za skrzynkę. Przy większych ilościach Jonagored jest sprzedawany po 18 czy 19 zł za skrzynkę (1,20 – 1,26 zł/kg). Drobne jabłka można sprzedać w cenie 12 – 13 zł za skrzynkę (0,80 – 0,86 zł/kg). Red Jonaprince nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem kupujących na rynkach hurtowych, jak ma to miejsce w przypadku eksporterów.

Nieco droższy jest Szampion i Ligol. Ponadto sprzedający informują, że w tej chwili można go stosunkowo najszybciej sprzedać. Jeśli oferujemy najwyższą jakość, to otrzymamy 25 zł za skrzynkę (1,66 zł/kg).

Ostatnie dni, wyróżniały się większą podażą gruszek. W związku z tym nieco spadły również ceny. Jeszcze 3 -4 tygodnie temu za gruszki dobrej jakości i średnicy (ale nie najgrubsze) można było uzyskać 50 – 55 zł za skrzynkę (2,50 – 2,75 zł/kg). Wczoraj i dziś 55 zł za skrzynkę Konferencji dotyczy gruszek absolutnie najwyższej jakości.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności