Cena suchego przemysłu z Goldena wzrasta do 0,80 zł/kg

suchy przemysł

Cena suchego przemysłu z odmiany Golden Delicious wzrosła przez cztery dni o 14%. Dziś sadownicy otrzymują za kilogram już 0,80 zł, czyli więcej, niż za jabłka na obieranie. Popyt na surowiec ze strony zachodnich odbiorców jest na bardzo wysokim poziomie.

W ubiegłym tygodniu kupujący płacili najczęściej 0,70 zł za kilogram Goldena „na soki”. Wczoraj i przedwczoraj pojawiały się oferty o 5 groszy wyższe. Dziś  natomiast zobaczymy pierwsze oferty kupna suchego przemysłu z odmiany Golden Delicious po 0,80 zł za kilogram.

Cena wzrosła przez cztery dni o 10 groszy. Być może nie jest to kwota imponująca, jednak 14% wzrost ceny w tak krótkim czasie dowodzi bardzo dużego popytu na surowiec do produkcji soków NFC, musów i przecierów.

Krajowa podaż nie zaspokaja obecnie popytu głównie ze strony odbiorców z Europy zachodniej. O popycie na zielone odmiany ze strony francuskich przetwórców pisaliśmy w artykule: Jabłka przemysłowe: Golden i Mutsu jadą do Francji  

Równocześnie powyższa cena jest wyższa od stawek oferowanych za jabłka na obieranie. Ponadto 0,80 zł za kilogram grupy producenckie płacą na przykład za Glostera powyżej 70 milimetrów i większość odmian o średnicach 65-70 milimetrów.

Chociaż rynek suchego przemysłu z odmiany Golden Delicious jest bardzo mały w porównaniu z całym rynkiem, to wzrosty cen zawsze cieszą producentów. Jeśli zabraknie jednego surowca, to popyt przeniesie się na inny. W związku z tym opisywane zjawisko ma jednoznacznie pozytywny wpływ na rynek jabłek. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here