Cena węgierskich wiśni może się podwoić w tym roku

Cena wiśni na Węgrzech może podwoić się w porównaniu z rokiem ubiegłym z powodu wiosennych susz, dużych wahań temperatury, a także późniejszych częstych deszczy informuje prezes Krajowego Departamentu Ogrodnictwa i Zaopatrzenia Krajowej Izby Rolniczej (NAK).

Béla Mártonffy dodał, że ze względu na wysoką wydajność wiśni w 2018 r. ceny były niskie, ale w niektórych regionach w tym roku będzie o 30–50 procent mniej wiśni. W tym sezonie spodziewany plon wyniesie od 50 do 60 tysięcy ton wiśni, w porównaniu do ubiegłorocznych rekordowych 90-100 tysięcy ton.

ównym powodem spadku produkcji jest pogoda. Złe warunki pogodowe nie były korzystne dla owadów podczas kwitnienia. Następnie w wielu rejonach ulewne deszcze spowodowały pękanie owoców.

Węgry są drugim, po Polsce producentem wiśni w Unii Europejskiej, a 60% krajowej produkcji sprzedawane jest za granicą. Wysokie ceny węgierskich przetworzonych owoców zwiększą popyt na nasze owoce.

Karol Pajewski
Źródło: www.agroinform.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię