Ceny borówki na Ukrainie w 2019

Borówka wysoka

W kończącym się roku 2019 ukraińska borówka wysoka sprzedawana na rynku krajowym była o 25% droższa niż ta, którą wyeksportowano.

Średnia cena borówki ukraińskiej od czerwca do sierpnia wyniosła 135 UAH/kg (5,13 €/kg). Dla porównania średnia cena eksportowa w tym sezonie wyniosła 4,35 €/kg.

Do sierpnia 2019 r. Ukraina wyeksportowała ponad 2000 ton borówki, o 50% więcej niż przed rokiem. Spośród wszystkich uprawnych jagód wykazywała ona najwyższe tempo wzrostu eksportu. Kupowana była głównie przez kraje UE, ZEA, Hongkong i Malezję. Niecałe 500 ton jagód trafiło na Białoruś.

W przypadku truskawek i czereśni Ukraina odnotowała spadki wolumenów sprzedaży, a prawie wszystkie te owoce zostały wywiezione na Białoruś i do Mołdawii .

W każdym kolejnym roku średnie ceny borówki na Ukrainie spadają o 20–25% ze względu na wzrost podaży na rynku krajowym i za granicą. Według Info-Shuvar w szczycie sezonu minimalna cena jagód dużego kalibru na rynku Shuvar nie spadł poniżej poziomu 100 UAH/kg (3,8 €/kg), podczas gdy ceny jagód drobnych spadły do ​​70-80 UAH/ g (2,6-3 €/kg.)

Piotr Grel
za: Info-Shuvar

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here