Ceny gazu spadają, ale co to dla nas właściwie znaczy?

nawozy

Spadek cen gazu to bez wątpienia dobra informacja. Chociaż bezpośrednio nie uczestniczymy w giełdowym obrocie energią to jednak giełdowe stawki dotyczą każdego producenta nawozów, przetwórcy, a więc i sadownika.

Pod koniec sierpnia produkcję wstrzymała Grupa Azoty. Obecnie jednak jest ona kontynuowana. Powodem obu tych decyzji były właśnie ceny gazu. Dziś ceny nawozów azotowych nieznacznie spadły. Jednak patrząc na zyski producentów i ceny gazu powinny one być coraz niższe w najbliższych miesiącach.

Taniejący gaz sprzyja także branży przetwórczej. Kontrakty terminowe na przyszły rok wpłyną na niższe koszty produkcji koncentratu jabłkowego. Zapewne omawiane zagadnienie w istotny sposób wpłynęło na decyzję o kontraktacji jabłek do przetwórstwa. Podsumowując, niższe koszty przetwórców dają „miejsce” na wzrosty cen surowca (jabłek przemysłowych). Pozostaje pytanie czy tak właśnie będzie?

Kontakty terminowe na holenderskiej giełdzie spadły do poziomu z czerwca tego roku. W Beneluksie jest to efekt niemal całkowitego wypełnienia magazynów i ciepłej jesieni. Tamtejsi analitycy prognozują dalsze obniżki cen. Ceny kontraktów na przyszły rok po sierpniowej „górce” wyraźnie spadły także w Polsce. Skala jest podobna, ponieważ mówimy o spadkach cen do poziomu tych z początku lata tego roku. Widzimy to wyraźnie na poniższych wykresach.

Na górnej części wykresu widzimy ceny z holenderskiej giełdy towarowej ICE, a w dolnej notowania warszawskiej Towarowej Giełdy Energii. Oba prezentują okres jednego roku.

ceny gazu

źródło: theice.com / tge.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here