Ceny jabłek deserowych dla dostawców nieco wzrosły, czy wzrosną ceny dla sadownika?

przechowywanie jabłek

Ze strony sadowników presja na wzrost cen jabłek deserowych jest wyraźna i wyczekiwana. Największa sieć marketów podniosła ceny dla dostawców, pytanie czy w efekcie droższe będą też jabłka na sortowanie?

Największa sieć marketów podniosła ceny zakupu jabłek dla swoich dostawców. Wzrosty na poziomie 15 groszy na kilogramie dotyczą najpopularniejszych odmian. Natomiast o 20 groszy wzrosły ceny zakupu Goldena Deliciousa i sportów Gali. To dobra wiadomość dla wszystkich uczestników rynku.

Sadownicy oczekują wzrostów cen jabłek deserowych. Trudno się temu dziwić. Ponieśli znaczące koszty i sprzedaż po aktualnych cenach jest nieopłacalna. Niestety, najpopularniejsze odmiany nadal są skupowane od 0,90 do 1,00 zł za kilogram na sortowanie. Wyraźnie droższe są paskowane sporty Gali (maksymalnie 1,90 – 2,00 zł/kg).

Zatem wzrosty cen sprzedaży w teorii dają możliwość wzrostów cen zakupu, których oczekują producenci. Pozostaje pytanie czy dostawcy je podniosą? Warto pamiętać o tym fakcie w momencie sprzedaży swoich owoców i negocjowania ceny.

Brak dostępu do rynku wschodniego i utrudniony (ale także ograniczony) eksport do Egiptu sprawiają, że w tym sezonie wpływ największych sieci marketów na ceny jabłek deserowych jest znacznie większy niż w minionych latach. Z punktu widzenia grup producenckich sprzedaż jabłek deserowych opiera się w głównej mierze na handlu z marketami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here