Ceny jabłek deserowych w grójeckim – 26.04.2023

sortowanie jabłek

Chociaż w cennikach nadal przoduje Gala, to w ostatnim czasie wyraźnie zyskał Golden. Dobry popyt dotyczy Ligola czy Alwy, a najbardziej negatywnie zaskakuje Empire. Jak prezentują się aktualne ceny zakupu jabłek deserowych w grupach producenckich w zagłębiu grójeckim?

Koniec kwietnia to czas, gdy handel Galą dotyczy już niedużych wolumenów. Niemniej odmiana jest jeszcze zmagazynowana w krajowych chłodniach. Od września niezmiennie to Gala prowadzi w cennikach wszystkich podmiotów skupujących. Należy sprecyzować, że stawki na poziomie 2,20 zł/kg (powyżej 70 mm) dotyczą paskowanych sportów Gali o intensywnym wybarwieniu. Sporty o rozmytym rumieńcu do ceny od 1,50 do 1,60 zł/kg.

Wśród powszechnie uprawianych odmian warto powiedzieć o Ligolu, którego ceny w ostatnich tygodniach wyraźnie wzrosły zarówno w grupach i na rynku hurtowym. Obecnie na sortowanie dominują stawki na poziomie 1,40 zł/kg. Niemniej u wybranych dostawców można dostać 10 groszy więcej.

Jakiś czas temu informowaliśmy od Alwie, która wyraźnie zyskała w związku z tymczasowym otwarciem rynku białoruskiego. Obecnie jabłka odmiany powyżej 70 mm można sprzedać najczęściej za 1,50 – 1,60 zł/kg. Niemniej popyt dotyczy przede wszystkim partii o wysokim wybarwieniu.

Negatywnie natomiast zaskakują ceny odmiany Empire. Z jednej strony nie trafia ona do krajowych marketów, co równoznaczne jest z niższym popytem. Z drugiej jednak znacznie bardziej atrakcyjne stawki można otrzymać za Empire na rynkach hurtowych. Najwyższa jakość to (na rynku w Broniszach) ceny od 2,50 do 3,00 zł, a więc realnie ponad dwa razy wyższe od cen, jakie można uzyskać na sortowanie – najczęściej 1,20 zł/kg.

Popularne odmiany jak Red Jonaprince, Jonagored, Eliza czy Szampion to najczęściej 1,20 – 1,30 zł/kg po sortowaniu. Wyraźnie zyskał także Golden Delicious (2,00 zł/kg), ale temat odmiany poruszymy w kolejnej publikacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here