Ceny jabłek na sortowanie i dalszy wzrost zainteresowania Idaredem

rozładunek wodny

Ceny jabłek deserowych są stabilne z delikatnym trendem wzrostowym. Patrząc na ceny w UE mamy na nie jeszcze dużo „miejsca”. Grupy producenckie aktywnie kupują wybrane odmiany jabłek za każdy kilogram w skrzyni.

Potwierdzeniem popytu na jabłka, który zdaniem sadowników wynika w dużej mierze z niższych zapasów w chłodniach, są oferty zakupu za wagę w skrzyni z grup producenckich. Dotyczą one obecnie odmian, w przypadku których prognozuje się niedobory późną wiosną czy latem. Chodzi o Ligola i Idareda. W przypadku tej drugiej odmiany najwyższą ofertę potwierdziliśmy w jednej z grup z zagłębia grójeckiego – 1,10 zł/kg. Sadownicy informują nas nawet o stawkach na poziomie 1,30 zł/kg. Niemniej dominują ceny na poziomie 1,00 zł/kg.

Zwiększone zakupy odmiany można tłumaczyć okresowym eksportem na Białoruś od pierwszego kwietnia do końca czerwca. W związku z powyższym, oferty zakupu po 1,00 zł/kg na sortowanie, powyżej 70mm najprawdopodobniej szybko odejdą w zapomnienie. Za tyle sadownicy sprzedadzą dziś partie odmiany za wagę w skrzyni.

Ceny jabłek deserowych utrzymują się na stabilnym poziomie z delikatnym trendem wzrostowym. Na szczęście zapomnieliśmy już od stawce 0,80 zł/kg, która dominowała w zakupie większości odmian przez wiele miesięcy. W przypadku zakupów na sortowanie nie spotkamy się już z ofertami poniżej 1,00 zł/kg. Z drugiej strony nadal producenci sprzedają owoce po stawkach, które obowiązywały 20 lat temu, gdy nawozy czy paliwa kupowali za mniej więcej 1/3 dzisiejszych stawek.

W ostatnich tygodniach wyraźnie zyskał przede wszystkim Ligol. W przypadku odmiany możemy to zaobserwować także na rynkach hurtowych. Jeśli natomiast chodzi o zakupy na sortowanie to najczęściej spotkamy się z ofertami na poziomie 1,40 – 1,50 zł/kg. Jeśli producent posiada partię Ligola bardzo wysokiej jakości to może go sprzedać po 1,40 zł za każdy kilogram w skrzyni.

Jonagored i Red Jonaprince to obecnie stawki na poziomie 1,20 – 1,30 zł/kg. Gala kupowana jest od 2,00 do 2,20 zł/kg. Mutsu i Golden Deliocious kupowane są od 1,50 do 1,60 zł/kg. W zależności od podmiotu, oferty te dotyczą jabłek powyżej 70 lub powyżej 75 milimetrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here