Ceny jabłek w grupach producenckich – 1 lutego 2022

Gala ceny

Jesteśmy w newralgicznym momencie, tuż po proteście ZSRP przeciw polityce marketów i wprowadzeniu zerowego VAT-u. Nowe cenniki zakupu jabłek deserowych nie przynoszą istotnych zmian.

W cennikach zakupu grup producenckich nie znajdziemy większych zmian w porównaniu z ubiegłym tygodniem. Na pierwszy miejscu pod względem ceny nadal są paskowane sporty Gali (1,80 – 1,90 zł/kg). Następnie Boskoop (1,50 – 1,60 zł/kg), sporty Gali o rozmytym rumieńcu (1,20 – 1,30 zł/kg), Golden Delicious (1,00 – 1,20 zł/kg). Ceny powyżej złotówki zobaczymy także przy Gali Must (1,00 – 1,10 zł/kg).

Obecnie zdecydowaną większość odmian sprzedamy w cenach od 0,70 do 0,90 zł za kilogram. Dotyczą one Szampiona, Ligola, Jonagoreda, Red Jonaprinca, Elizy i Alwy. Stawki te dotyczą jabłek od 70 do 90 milimetrów średnicy. Ile realnie otrzymuje sadownik z całej partii po sortowaniu? Zazwyczaj jest to cena, jaką można otrzymać za suchy przemysł lub o kilka groszy wyższa.

W cenniku jednej z grup dostrzegliśmy zaskakująco małą różnicę między skupem jabłek deserowych, a skupem jabłek przemysłowych. Dotyczy ona Idareda, a stawki są porównywalne w przypadku innych podmiotów. Otóż jabłka na obieranie (przemysłowe) są skupowane po 0,55 zł za kilogram, a jabłka na sortowanie od 70 do 95 mm są kupowane po zaledwie 5 gorszy więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here