Ceny skupu jabłek przemysłowych nie idą w parze z koniunkturą na koncentrat jabłkowy

jabłka przemysłowe

Ceny skupu jabłek przemysłowych nie idą w parze z koniunkturą na koncentrat jabłkowy. Owszem, wzrosły koszty jego produkcji, jednak przetwórcy maksymalnie wykorzystali sytuację w branży na swoją korzyść.

W przypadku cen skupu jabłek przemysłowych i cen koncentratu jabłkowego na przestrzeni lat widzimy wyraźną zależność. Im koncentrat jest tańszy, tym tańszy jest surowiec. Rekordowe niedobory koncentratu w 2017 wywindowały cenę skupu do pamiętnego poziomu ponad 1,00 zł/kg. Generalnie, z kilkoma wyjątkami widzimy taką zależność na przestrzeni ostatnich 8 lat. W tym sezonie jest jednak inaczej.

Warto zwrócić uwagę na fakt, o którym informowaliśmy w tym sezonie wielokrotnie. Chodzi o przerzucenie rosnących kosztów produkcji na sadowników. Świetnie prezentuje to wykres sporządzony przez analityków PKO BP. W zaznaczonym miejscu widzimy, jak ceny skupu surowca i ceny sprzedaży koncentratu jabłkowego wyraźnie się „rozjeżdżają”. Od wielu tygodni polski koncentrat jest eksportowany po 1,45 eur/kg (6,77 zł/kg). Zatem jest to najwyższa cena od 6 lat z wyjątkiem „przymrozkowego” sezonu 2017/2018.

Oczywiście, koszty produkcji nie wzrosły na tyle, żeby tłumaczyć tak ogromną różnicę. Mając w pamięci ceny skupu z minionych lat, wiemy, że bywały one dwukrotnie wyższe, gdy przetwórnie sprzedawały koncentrat za 20 – 30 centów na kilogramie taniej. Zatem kolejną przyczyną tak niskich cen skupu wobec sprzyjającej koniunktury jest podaż surowca i maksymalne wykorzystanie tej dużej podaży przez branżę przetwórczą. Było to możliwe także dzięki ograniczonym możliwościom eksportowym w przypadku jabłek deserowych.

 

ceny jabłek soku

Jak informują eksperci banku PKO BP, większy wolumen produkcji soków przełoży się dodatnio na ich sprzedaż zagraniczną. Eksport w wrześniu i październiku 2022 wzrósł o 3,6% rok do roku. Czynnikiem wpływającym na wzrost polskiego eksportu koncentratu jest spadek aktywności Chin w handlu. Dane USDA dla pierwszych miesięcy sezonu 2022/23 potwierdzają znaczący spadek dostaw chińskiego soku na rynek amerykański (-40% rok do roku we wrześniu i październiku).

źródło: Analizy banku PKO BP / Agro Nawigator 4/2022

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here