Ceny truskawek 2021. Sezon powoli nabiera rozpędu

truskawki tunelowe

Na początku każdego owocowego sezonu obie strony transakcji badają rynek. Nie inaczej jest w przypadku truskawek z tuneli. Zróżnicowane są ceny i jakość owoców. Na rynku coraz więcej importu z Serbii. 

Podaż krajowych truskawek z tuneli powoli się zwiększa. Mimo tego rynek jeszcze się nie ustabilizował, a ceny są dosyć zróżnicowane. Bardzo różnicowana jest również jakość oferowanych truskawek. Jak przyznają sami plantatorzy, muszą obecnie zarówno cenić i sprzedawać truskawki tak drogo, jak to tylko możliwe. Oczywiście, wszystko w granicach tego, co są w stanie zaoferować odbiorcy.

Tradycyjnie najniższe ceny są na Targowisku Gminnym w Nowym Przybojewie. Chociaż rynek zwany potocznie „Giełdą Goławin” działa już od kilku dni, to sprzedających jest jak na lekarstwo. Dzisiaj było ich kilku. Ceny pierwszych truskawek wahają się od 30 do 38 zł za łubiankę (15 – 19 zł/kg).

Ceny w okolicach Czerwińska nad Wisłą są komentowane przez plantatorów w negatywnych słowach. Głównie z powodu różnic co do cen na podwarszawskich Broniszach. Na największym rynku hurtowym w Polsce ceny są niemal dwukrotnie wyższe, tak samo plantatorzy komentują ceny z „Giełdy Goławin”. Na rynku w Broniszach truskawki dziś kosztowały od 32 do 50 zł za łubiankę (16 – 25 zł/kg).

Równocześnie na rynku zaczynają się pojawiać coraz większe ilości truskawek z Turcji i przede wszystkim z Serbii. W ubiegłych latach, to właśnie szybki wzrost podaży owoców w Serbii sprawiał, że cena polskich truskawek błyskawicznie spadała. Niestety zdarzało się, że później cena nie wracała do poziomu sprzed obniżek.

Obecnie importerzy oferują truskawki z Serbii najczęściej po 15 zł/kg. Jeszcze tańsze są truskawki tureckie. Te kosztują od 10 zł/kg wzwyż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here