Chcą usunąć T.B Fruit z rynku mołdawskiego

Jabłka przemysłowe w skrzyni

Mołdawianie chcą wydalić ze swojego rynku przetwórczego firmę należącą do ukraińskiego oligarchy Tarasa Barszczowskiego – T.B. Fruit.

W ubiegłym roku firma miała problemy w Mołdawii. Tamtejszy odpowiednik naszego UOKiKu nałożył na firmę karę za zbyt długie okresy płatności, służące do kredytowania bieżącej działalności.

Mołdawskie media poinformowały, że na początku marca weszła w życie decyzja najwyższego sądu Republiki Mołdawii w sprawie przymusowego usunięcia firmy T.B. Fruit z terytorium parku przemysłowego Edinet. Jednocześnie cytowano przedstawiciela przedsiębiorstwa, który powiedział: „ostatecznie wszystko skończy się dobrze i ta decyzja nie zostanie wdrożona”. Zarząd informuje również, że firma kupuje obecnie jabłka z chłodni i przetwarza je na koncentrat jabłkowy.

Jednak nie wszyscy przetwórcy w Mołdawii podzielają optymizm zarządu T.B. Fruit. Nie wykluczają możliwych, poważnych problemów z rozpoczęciem produkcji w sezonie 2020/21.

Członkowie Mołdawskiego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw twierdzą, że nawet jeśli działalność T.B. Fruit zostanie zawieszona to w nowym sezonie, pięć pozostałych mołdawskich przedsiębiorstw jest w stanie zagospodarować wszystkie jabłka przemysłowe.  Łączne zdolności tych przedsiębiorstw są w stanie przetworzyć około 350–400 tysięcy ton jabłek.

W ciągu ostatnich dwóch sezonów przetwórnie w Republice Mołdawii zakupiły i przetworzyły około 300–330 tys. ton jabłek. W tym udział T.B. Fruit stanowił około 70–80 tysięcy ton tych owoców.

Jednak mołdawscy sadownicy nie chcą wydalenia firmy. Przedstawiciele wielu stowarzyszeń producentów rolnych z Mołdawii twierdzą, że ogrodnicy są zainteresowani kontynuacją działalności T.B. Fruit na krajowym rynku jabłek przemysłowych, ponieważ „pomaga to utrzymać konkurencyjność i podnieść ceny jabłek, a także umożliwia wygodniejszą logistykę w sezonie”.

Z kolei eksperci Speranța-Con wierzą, że ceny jabłek przemysłowych są determinowane przede wszystkim przez koniunkturę europejskiego rynku koncentratów. W ciągu ostatnich dwóch sezonów żaden z mołdawskich przetwórców jabłek „nie miał ochoty bezpodstawnie podnosić cen zakupu na mołdawskim rynku owoców”.

Karol Pajewski

Źródło: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here