Chiny: ceny owoców na rynku Shandong pozostają wysokie

Polskie jabłka w Chinach

Istnieją trzy główne kierunki dostaw owoców na rynki w Shandong: owoce z zapasów/chłodni, świeże owoce sezonowe i owoce importowane.

Cena owoców jest kształtowana poprzez dostępność owoców z zapasów, cenę kosztu sezonowej produkcji świeżych owoców oraz konkurencję ze strony importowanych owoców. Na cenę wpływa również rosnący poziom siły nabywczej Juana. A także coraz większą świadomość chińczyków w kwestii zdrowego odżywiania.

Głównym powodem obecnych wysokich cen jest niewystarczająca ilość przechowywanych owoców w połączeniu z niedawnymi katastrofami naturalnymi, które ograniczyły produkcję krajową. Ogólny niedobór dostaw stymuluje wzrost cen. Jest to jednak sezonowy i krótkoterminowy trend, który, jak zapewniają analitycy nie będzie trwał w nieskończoność. Kiedy sezonowe świeże owoce wchodzą na rynek i uzupełniają owoce z magazynów, podaż na rynku wzrośnie, a cena spadnie.

Widoczne od kilku miesięcy niedobory owoców, będą determinowały import, być może też naszych, polskich owoców.

Karol Pajewski
Źródło: Chinadevelopment.com.cn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię