Co „płaci” w Holandii?

jabłka w skrzyni

Holenderskich sadowników satysfakcjonują ceny wysokiej jakości Konferencji i Elstara. Polskich natomiast jedynie ceny Gali. Stawki z pozostałe, popularne odmiany pozostawiają wiele do życzenia.   

Holandia słynie z produkcji gruszek. Jak informują tamtejsi handlowcy, obecnie ceny gruszek są zadowalające. Oczywiście, biorąc pod uwagę tamtejsze koszty, stawki mogłyby być wyższe, ale w przypadku owoców wysokiej jakości sadownicy zarabiają. Wysokiej jakości gruszki odmiany Konferencja są sprzedawane po 64 – 65 centów, czyli po 2,98 – 3,03 zł za kilogram.

Jak wiemy, Niemcy i Holendrzy uwielbiają Elstara. Niemniej w przypadku tej odmiany są uzależnieni od lokalnego rynku, ponieważ eksport jest znikomy. Jedynie ceny najwyższej jakości Elstara satysfakcjonują holenderskich sadowników.

Z punktu widzenia tamtejszego sadownika to koniec dobrych informacji. Pozostałe popularne odmiany, takie jak Jonagold, kosztują obecnie około 35 centów (1,63 zł/kg) za każdy kilogram w skrzyni. Pomimo okresu przedświątecznego, rozczarowująca jest także sprzedaż Boskoopa.

źródło: agf.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here