Co słychać w hurcie? Bronisze 1.12.2021

rynki hurtowe

Ostatnie dni na rynku hurtowym w Broniszach charakteryzowały się niezwykle dużą podażą jabłek. Wypełnione były wszystkie alejki dla owoców ziarnkowych i wszystkie alejki dla owoców miękkich. Dziś podaż jest znacznie mniejsza, ale ceny nie rosną.

Dzisiaj podaż jabłek jest znacznie mniejsza. W alejach sadownicy notują dużo „pustych miejsc”. Niestety ceny wszystkich odmian wyraźnie spadły. Co prawda dzisiaj sprzedaż jest nieco bardziej płynna, niemniej 20 zł za skrzynkę (1,33 zł/kg) to maksymalna cena za najwyższej jakości popularne odmiany. Podobnie jest z odmianą Alwa, która jeszcze W ostatnich tygodniach była nieco droższa od najpopularniejszych odmian. Obecnie praktycznie zrównała się cenowo i niezwykle trudno jest uzyskać 25 zł za skrzynkę (1,66 zł/kg) w przypadku najwyższej jakości w pełni wybarwionych jabłek.

Jak informują nas sadownicy, którzy sprzedają na rynku, w ubiegłym tygodniu odmianę Red Jonaprince sprzedawano przy dobrej jakości nawet po 15 zł za skrzynkę (1,00 zł/kg). Odmiana nadal cieszy się najmniejszym popytem z tego względu, że w ostatnich dniach było jej w ofercie najwięcej. Zatem przysłowiowego „Pinsa” obecnie najtrudniej jest sprzedać.

Najdroższe są niezmiennie Boskoop, Empire, Cortland i Lobo. W ich wypadku ceny wysokiej jakości wahają się od 30 do 35 zł za skrzynkę (2,00 – 2,33 zł/kg). Co ciekawe kupujący wolą preferują Boskoopa najwyższej jakości niż jabłka przeciętnej jakości za (przykładowo) 20 zł za skrzynkę.

Nie słabnie popyt na gruszki. Krajowe owoce najwyższej jakości są sprzedawane maksymalnie po 75 zł za skrzynkę (3,75 zł/kg), te importowane z krajów Beneluksu po 80 zł za skrzynkę (4,00 zł/kg). Gruszki średniej jakości kosztują 40 zł za skrzynkę (2,00 zł/kg), a te najdrobniejsze 20 zł za skrzynkę (1,00 zł/kg). 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here