Co zmieni się na rynku hurtowym w Broniszach? Mamy odpowiedzi

rynek bronisze

W listopadzie informowaliśmy, że na rynku w Broniszach powstanie nowy plac dla sprzedających owoce. Chociaż zapowiedzi ze strony zarządu rynku w Broniszach padły już kilka miesięcy temu to przedsięwzięcie nadal jest w fazie projektu. To jednak nie koniec listy modernizacji, jakie czekają rynek.

– Nadal jesteśmy w trakcie projektowania zmiany organizacji handlu na rynku – informuje nas Maciej Kmera z rynku w Broniszach. Jedną z przyczyn zapowiadanych zmian jest konieczność upłynnienia ruchu na rynku. Chodzi o miesiące letnie, gdzie podaż owoców kumuluje się. Duża liczba sprzedających i kupujących oraz nieprzestrzeganie zasad ruchu skutkują licznymi zatorami i nieprzyjemnymi sytuacjami. W planach jest więc przeniesienie sprzedaży owoców na nową cześć rynku.

Jeśli natomiast chodzi o opinię sadowników na ten temat to od lat apelują oni o konieczności wybudowania zadaszenia nad otwartym placem. Rozwiązanie rzecz jasna pochłonęłoby zapewne miliony złotych. Niemniej w tych czasach konieczne jest podniesie standardu handlu na obiekcie, który ma już 24 lata. Poza tym skorzystaliby na tym wszyscy, a jakość płodów rolnych byłaby wyższa w miesiącach letnich.

Nad nową halą (Galeria Hurtu) powstanie duża instalacja fotowoltaiczna. Nasz rozmówca przekazuje, że w okresie letnim zaspokoi potrzeby całego rynku na energię elektryczną w około 30%. To dużo, zważywszy na wyższe ceny energii elektrycznej, jakie muszą płacić dzierżawcy na halach. – Niestety, pozostałe hale z końca lat 90-tych nie mogą być pokryte panelami fotowoltaicznymi – dodaje M. Kmera. Obiekty były budowane zgodnie z innymi przepisami budowlanymi i nie są przystosowane do utrzymania dodatkowego ciężaru.

Na nowej działce, od zachodniej części placu, planowane jest powstanie małej farmy wiatrowej. Nie będą to jednak klasyczne wiatraki, jakie często widujemy. Zarząd planuje budowę urządzeń pionowych, które mają szereg korzyści. – Po pierwsze są tańsze, potrzebują mniejszych podmuchów wiatru w celu wyprodukowania tej samej ilości energii i można je montować jeden nad drugim – podsumowuje nasz rozmówca. Kolejną zaletą jest mniejsza ilość koniecznych do zdobycia dokumentacji i pozwoleń. W przypadku rozwiązań dotyczących produkcji prądu na rynku, zarząd jest w trakcie poszukiwania najlepszych ofert i rozwiązań technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here