Produkcję czarnych porzeczek w 2019 roku GUS oszacował na 93 000 ton. Zdaniem plantatorów realny tonaż był mniejszy. Rolnicy uprawiający czarne porzeczki twierdzą, że wyjątkowa ciepła i bezśnieżna zima może wpłynąć na stan uśpienia roślin, a tym samym na plony. Te z kolei mogą być niższe niż w 2020.
Plony czarnej porzeczki były w ubiegłym roku małe. Głównym winowajcom były wiosenne przymrozki. Jednak jeszcze wiosną przetwórnie informowały plantatorów o dużych zapasach mrożonej oraz koncentratu porzeczkowego. Wraz z rozpoczęciem zbiorów cena powoli szła do góry, aby osiągnąć na koniec sezonu nawet 2,00 zł/kg. Jednak niezwykle mały procent rolników sprzedał owoce po tej cenie.
Obecnie mrożona czarna porzeczka jest bardzo droga i bije kolejne rekordy. Przeciętna cena za kilogram mrożonej, polskiej porzeczki to około 5,20 zł/kg ex-works. Brak zapasów tego owocu w formie przetworzonej jest powodem stałych wzrostów cen od końca sezonu.
Bardzo ważne, aby w tym sezonie plantatorzy nie dali się nabrać na zapasy surowca przetworzonego. Jeśli rzeczywiście będziemy mieli do czynienia z mniejszym plonem, należy oczekiwać bardzo wysokich cen skupu. Zakłady bowiem będą chciały kupić każdy kilogram czarnej porzeczki w tym roku.
Karol Pajewski