Czy tej zimy zabraknie prądu?

jabłka w chłdoniach

Rządy Niemiec i Austrii ostrzegają swoich obywateli przed możliwymi przerwami w dostawach prądu tej zimy. Coraz więcej ekspertów alarmuje, że w najbliższych miesiącach może czekać nas poważny kryzys energetyczny – ograniczenia w poborze mocy lub nawet tymczasowe braki prądu, tak zwane blackouty. Miejmy nadzieję, że będzie inaczej.

Powodów tej sytuacji jest kilka. Po pierwsze rekordowo wysokie ceny surowców energetycznych. Rekordy ustanawia ropa naftowa, gaz ziemny oraz węgiel kamienny. O ile w przypadku węgla kamiennego jesteśmy dużym producentem to przez nieodpowiedzialną politykę zamykamy kolejne bloki węglowe, przez co ograniczamy produkcję energii w Polsce i tym samym zwiększamy import energii.

Kryzys energetyczny, z którym prawdopodobnie będziemy musieli się zmierzyć, będzie tym większy, im bardziej mroźna będzie zima. Prognozy nie są optymistyczne, ponieważ modele długoterminowe zapowiadają raczej srogą zimę. Potencjalne przerwy w dostawach prądu mogą okazać się fatalną informacją dla sadowników, którzy nie będą mieli możliwości tymczasowego zasilenia swoich agregatów chłodniczych.

Chociaż zdecydowana większość ekspertów z dziedziny energetyki i jest zdania że kryzys takowy będzie miał miejsce to miejmy nadzieję że będzie inaczej. Prezes URE uspokaja i informuje, że na dziś brak jest zagrożenia dostaw, a wymagane prawem rezerwy w polskim systemie elektroenergetycznym są zapewniane”.

Kolejna sprawa to zbyt szybkie założenia przejścia na odnawialne źródła energii. W najgorszym położeniu są Niemcy, gdzie udział w produkcji energii ze źródeł odnawialnych jest największy w Europie. Jak pytają eksperci: „a co się stanie gdy przestanie wiać wiatr?”. Wówczas Niemcy będą zmuszone do importowania coraz większych ilości energii elektrycznej.

Przykładowo w Austrii obywatele zobaczą w telewizji rządowe spoty, które mają zawczasu przygotować i informować mieszkańców o tym że przerwy w dostawach prądu mogą wystąpić. Austriacy i Niemcy dowiadują się również z państwowych źródeł informacji o tym jak się przygotować do potencjalnego „blackoutu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here