Długi T.B. Fruit to co najmniej 90 milionów złotych

tb fruit brzostowiec

Parlamentarny Zespół DS Zwalczania Przestępstw Gospodarczych i Lichwy po raz kolejny obradował o sprawie spółki T.B. Fruit. Ustalono łączne zadłużenie firmy na co najmniej 90 milionów złotych. Zespół wystosował szereg zapytań do Ministra Finansów i kilku krajowych urzędów.

Lista długów firmy należącej do ukraińskiego oligarchy ciągle rośnie. T.B. Fruit jest także dłużnikiem skarbu państwa, co powinno wymuszać działanie organów ścigania na poziomie krajowym. Wspomniany zespół parlamentarny, który zajmuje się sprawą podsumował dotychczasowe zobowiązania spółki T.B. Fruit, która ma zobowiązania wobec:

– dostawców owoców na kwotę ponad 10 mln zł, 

– fiskusa z tytułu VAT 7,3 mln zł + odsetki, 

– UOKiK z tytułu nieprawomocnej kary 8,3 mln zł, 

– ZUS na kwotę ponad 1,7 mln zł + odsetki, 

– francuskiej firmy Louis Dreyfus na kwotę 50 mln zł, 

– firm Cargill na ponad 20 mln USD i innych. 

Firma jest więc zadłużona na co najmniej około 90 mln złotych.

Poza powyższym, spółki należące do Tarasa B. uchylają się od spłaty 250 mln euro, czyli 1 mld złotych kredytu udzielonego przez Delta Bank na Ukrainie, który w 2015 roku ogłosił upadłość. Warto odnotować, że ukraiński koncentrat wyprodukowany przez firmę Tarasa B. cały czas trafia do przetwórni na terenie Polski poprzez zarejestrowaną w Polsce spółkę TANK-TRANS.

W związku z nowymi ustaleniami prawników i organów ścigania mnożą się niewygodne pytania kierowane między innymi do krajowych organów skarbowych. Dlaczego Urząd Skarbowy przez wiele lat nie zabezpieczył majątku firmy z tytułu niepłacenia podatku VAT? Czy wobec tytułowej firmy prowadzona jest sprawa w trybie karno-skarbowym? Czemu notariusze, banki i Urząd Skarbowy nie informowały Generalnego Inspektora Informacji Finansowej o transakcjach wysokiego ryzyka do rajów podatkowych? Pytań jest znacznie więcej, a śledztwo Centralnego Biura Śledczego trwa…

źródło: Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów „Lech Obara i Współpracownicy”

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here