Do Polski przyjeżdża także irański koncentrat jabłkowy

jablka przemysłowe

Dużo miejsca poświęcamy produkcji i rynkowi koncentratu jabłkowego w Polsce. Wśród krajów, z których importujemy koncentrat znajduje się także odległy Iran – kraj, który produkuje porównywalne ilości jabłek jak Polska.

W ubiegłym roku kilkukrotnie informowaliśmy o przesyłkach irańskiego koncentratu jabłkowego, które docierają do dużych zakładów przetwórczych w Polsce. Dziś znajdujemy potwierdzenie w danych Eurostatu. W minionym, 2021 roku do Polski sprowadzono 582 tony zagęszczonego soku jabłkowego z Iranu.

Jeśli spojrzymy na dane historyczne to import z kraju jest notowany od 2017 roku. Wcześniej nie występuje. Chociaż jest niczym wobec krajowej produkcji to nadal można zadać pytanie w kierunku przetwórców, po co importować koncentrat, skoro produkcja jabłek przemysłowych w naszym kraju jest tak duża?

Pomimo faktu niewielkich ilości widzimy, że tytułowy import rośnie na przestrzeni ostatnich 5 lat. Iran jest przez wielu ekspertów uważany za istotnego konkurenta dla polskich jabłek na rynku globalnym. Do wyprodukowania sprowadzonej ilości koncentratu potrzeba około 4500 ton jabłek przemysłowych. To zaledwie dwie doby produkcji w dużym zakładzie. Z drugiej strony można powiedzieć, że irański koncentrat jest nam zupełnie niepotrzebny.

Dane: Eurostat. Opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here