„Dobra rozmowa z ministrem ds. rolnictwa Ukrainy”

rozmowy polsko-ukraińskie

– To była dobra rozmowa, która pomoże uporządkować sprawy związane z ukraińskim zbożem i wygasić emocjonalne wypowiedzi – powiedział minister Robert Telus po rozmowie online z ukraińskim ministrem ds. rolnictwa Mykołą Solskim.

Chociaż rozmowa ministrów obu państw dotyczyła zbóż, w przekazanej przez polskie Ministerstwo Rolnictwa informacji prasowej można wyczytać również odniesienia do skargi, którą złożyła strona ukraińska do WTO. Mowa także o „emocjonalnych wypowiedziach”, bardzo prawdopodobne, że dotyczących zapowiadanego niedawno embargo na polskie owoce i warzywa.

 

Stanowisko Polski

– Nasze stanowisko jest niezmienne – zboże z Ukrainy nie może trafiać na rynek Polski i strona ukraińska to rozumie – poinformował minister Robert Telus.

Polski minister podkreślił, że apelował do strony ukraińskiej o to, aby rozmowy były owocne, na dobrym poziomie oraz o wycofanie bezpodstawnej skargi Ukrainy do WTO.

– Minister Mykoła Solski zadeklarował, że będzie rozmawiał z Ministrem Gospodarki Ukrainy, aby przemyślał wycofanie wniosku do WTO – powiedział minister Robert Telus.

Szef polskiego resortu rolnictwa przywołał stwierdzenie ukraińskiego ministra, że niektóre wypowiedzi po stronie ukraińskiej były zbyt emocjonalne i że potrzebne jest uspokojenie sytuacji.

– Musimy uspokoić sytuację i wypracować takie mechanizmy, które pozwolą skutecznie zapewnić, aby ukraińskie zboże trafiało do tych regionów, do których było wcześniej wysyłane i gdzie jest potrzebne, zamiast zasypywać nasz rynek – podkreślił polski minister.

Dodał przy tym, że Polska popiera pomysł unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego, aby Unia Europejska dopłacała do transportu zboża z Ukrainy.

Kontrole zboża poza Polską

Szef resortu rolnictwa poinformował, że na ostatniej prostej są rozmowy ze stroną litewską w sprawie przeniesienia kontroli zboża z polskiej granicy do portów litewskich.

– Minister Mykoła Solski zaproponował, aby taki sam mechanizm został zastosowany w przypadku portów niemieckich i teraz będziemy to rozważać – poinformował minister Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że wypracowywane mechanizmy muszą zapewnić jednocześnie, że tak kontrolowane zboże nie wróci na teren Polski.

Kwestia licencjonowania eksportu zboża z Ukrainy

– Podczas rozmów z ministrem Solskim padła propozycja licencjonowania, którą Polska będzie analizować. Na razie nie ma jednak odpowiednich procedur. Najważniejsze, żeby obecnie zboże do Polski nie wpływało – poinformował minister Robert Telus.

– Musimy odpowiednio zadbać o nasz interes i jeżeli zgodzimy się na jakieś mechanizmy, a chcielibyśmy, aby były to dobra mechanizmy, to muszą one być bezpieczne dla polskiego rolnika – podkreślił polski minister.

– To Polska ma decydować – dodał minister Robert Telus.

 

Źródło: MRIRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here