Wzrosty cen jabłek deserowych niosą za sobą kilka zmian. Więcej pieniędzy
w kieszeniach sadowników, więcej transakcji za wagę w skrzyni i jak się okazuje znacznie mniej jabłek przemysłowych w przetwórniach. Ten ostatni skutek to sortowanie będzie łaskawym okiem i jak przekornie komentują sadownicy, „szanowanie” jabłek kupionych po 2,50 zł/kg za wagę w skrzyni.
Sadownicy z którymi rozmawiamy, mówią wprost o tym, że obecnie mimo spadającej jakości jabłek, procent owoców odrzuconych na sortowaniu jest na takim samym, bądź mniejszym poziomie, niż jesienią czy zimą.
Warto dodać, że wyniki z prywatnych sortowni czy grup producenckich dodatkowo były znacznie gorsze ubiegłej zimy, po rekordowo wysokich plonach. To z kolei prowadzi do zwyczajnie oczywistych wniosków, że gdy jabłek jest mniej, to są one bardziej „szanowane”.
Z drugiej strony transakcji wygląda to podobnie. Obecnie ceny jabłek deserowych są bardzo wysokie. Przy cenach rzędu 2,50 zł za kilogram jabłek w skrzyni, kupujący nie może sobie pozwolić na odrzucenie każdej niedoskonałości. Po wtóre w okresie zwiększonego popytu, jabłka nieco niższej jakości nie są problemem w handlu. Na grupach producenckich sytuacja wygląda podobnie. Przykładowy podmiot nie może sobie w tej chwili pozwolić na od sortowanie dla siebie wyłącznie jabłek idealnych, gdyż w tym gorączkowym okresie zamówień i zakupów, kolejni sadownicy nie sprzedadzą tam swoich jabłek.
Wszystko to z kolei prowadzi do mniejszych ilości jabłek na zakładach przetwórczych. Nie jest to korzystne dla przetwórców, zwłaszcza że obecnie sprzedaje się na zachód duże ilości soku. W tym przypadku, najbardziej pożądane były właśnie zdrowe owoce z niedoskonałościami, odrzucane w tak dużych ilościach. Również ceny koncentratu jabłkowego są atrakcyjne przy obecnej cenie skupu i wynoszą przeważnie około 1,30 €/kg produktu.
Jak mówią nam pracownicy jednej z przetwórni, jesienią i zimą z grup producenckich do zakładu przyjeżdżały zupełnie zdrowe jabłka. Ich zdaniem nadające się do sprzedaży jako jabłko deserowe drugiej klasy. Dziś, do basenów trafia wyłącznie odsort nadający się wyłącznie do przetwarzania.