Duże zakłady nie zmieniają cen. Większy popyt na jabłka na musy, przeciery oraz na obieranie

jabłka na soki

Na rynku jabłek przemysłowych na koncentrat nie obserwujemy znaczących zmian. Popyt przesunął się w stronę jabłek na obieranie oraz jabłek na musy i przeciery. W tym wypadku notujemy wzrosty cen.

Obecnie na rynku jabłek przemysłowych niewiele się dzieje. Na zakładach produkcja i zakupy wznawiane są od od czasu do czasu. Firmy przetwórcze obecnie skupiają się na sprzedaży koncentratu, a nie na przetwórstwie. W związku z tym ceny jabłek przemysłowych nie zmieniły się od jakiegoś czasu. Aktualne ceny byłyby atrakcyjne jesienią przy największych dostawach. Obecnie, mając na względzie koszty przechowania nie można tego powiedzieć.

Za „suchy przemysł” pośrednicy oferują najczęściej od 0,62 do 0,65 zł za kilogram netto. Ponadto możemy zauważyć, że obecnie znacznie mniej jest przedsiębiorców oferujących wyraźnie wyższe ceny, które zachęciłyby sadowników do współpracy z danym podmiotem. Wynika to oczywiście z wyrównanych stawek, jakie można uzyskać za surowiec w zakładach na terenie całego kraju.

O ile na rynku koncentratu notujemy pewną stagnację to inaczej jest na rynku jabłek przemysłowych nieco wyższej jakości. Mniejsi przetwórcy podnoszą ceny skupu wybranych odmian na musy i przeciery. Gala, Golden, Red Jonaprince czy Szampion to maksymalne oferty na poziomie 0,69 zł/kg netto (0,73 zł/kg brutto).

Coraz mniej brakuje, aby cena brutto za jabłka na obieranie osiągnęła poziom 1,00 zł/kg. Obecnie najwyższe oferty zakupu wynoszą 0,90 zł/kg netto. Dotyczą one Ligola. O 10 groszy niższe są oferty zakupu Jonagoreda czy Idareda na „obierkę”. Handlowcy z grup producenckich informują, że również zauważają duże zainteresowanie surowcem ze strony tego segmentu przetwórstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here