Dwa Boskoopy – dwie ceny

odmiana jabłek Boskoop

Boskoop to holenderska odmiana, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jabłko kwaśne, niezbyt atrakcyjne wizualnie, jednak w tym sezonie najdroższe ze wszystkich odmian.

Na rynkach hurtowych jego cena dochodziła momentami nawet do 65 zł za skrzynkę (4,33 zł/kg). Obecnie jest niewiele niższa.

W pewnym momencie mocno na polskim rynku zaznaczył się import Boskoopa z Holandii. Spowodowało to spadek cen. Jednak klienci końcowi, a co za tym idzie kupujący na rynkach hurtowych hurtownicy, poznali się na holenderskim Boskoopie. Jest on znacznie słodszy od tego samego, ale wyhodowanego w Polsce. A „amator kwaśnych jabłek” oczekuje kwaśnych jabłek. Ponadto wyhodowany w Polsce ma lepsze właściwości kulinarne.

Obecnie na rynkach hurtowych wyklarowały się dwie ceny. Pierwsza za zielonego, kwaśnego, polskiego Boskoopa. Druga za słodszego, holenderskiego z czerwonym policzkiem. Różnica na 15 kilogramowej skrzynce, wynosi w zależności od podaży od 10 do 15 zł.

Niestety traci na tym uprawiany także w Polsce Red Boskoop. Ponieważ wśród kupujących to właśnie czerwony policzek stał się wyróżnikiem pochodzenia Boskoopa. Z drugiej strony dobrze to świadczy o konsumentach i dobrze wróży na przyszłość w produkcji Boskoopa. Sadowników najbardziej cieszą jednak złe widoki na import z Holandii.

Karol Pajewski